site.btaГръцкият външен министър се срещна с британския си колега след дипломатическо напрежение между двете страни
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис се срещна с британския си колега Дейвид Камерън в Брюксел след дипломатическия скандал между Гърция и Великобритания по повод собствеността на релефите от Партенона, съобщиха дипломатически източници, цитирани от гръцката агенция АНА-МПА.
След като премиерът на Великобритания Риши Сунак отмени планираната среща между него и гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис в Лондон, Камерън е поискал вчера да разговаря с гръцкия външен министър в кулоарите на срещата на външните министри на НАТО в белгийската столица.
Според дипломатическите източници Герапетритис е изтъкнал в разговора принципното несъгласие, което съществува по въпроса за връщането на скулптурите от Партенона. По време на срещата двамата министри са се съгласили, че е необходимо сътрудничество за запазване на двустранните отношения между Гърция и Великобритания, както и за справяне с общите предизвикателства.
Отлагането на срещата между двамата лидери предизвика дипломатическо напрежение между двете държави вчера. Според говорителя на Сунак Макс Блейн причината е била нарушаване на уверението от гръцка страна да не се подвига публично спора за собствеността на гръцките релефи. В интервю за Би Би Си в неделя Мицотакис сравни изнасянето на скулптурите от гръцката столица Атина с разрязването на картината „Мона Лиза" наполовина.
Днес Мицотакис заяви пред президента на Гърция Катерина Сакеларопулу, че случилото се е „нещастно обстоятелство", което според него няма да повлияе на дългосрочните гръцко-британски отношения и отбеляза, че отлагането на срещата има положителна страна - придобиването на по-голяма публичност на въпроса със собствеността на релефите, цитира гръцката национална телевизия ЕРТ.
Скулптурите от античния храм на богинята Атина, които днес се намират в Британския музей, са свалени от Партенона в началото на XIX в. от британския посланик в Османската империя лорд Елгин, поради което и често са наричани "Мраморите на Елгин". През 1816 г. британският парламент откупува от Елгин релефите и ги предоставя на Британския музей, където се намират и до днес. Друга част са в Музея на Акропола. През 1983 г. Гърция започна кампания за връщането на скулптурите от Лондон в Атина, а темата е източник на периодично напрежение в двустранните връзки.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text