site.btaКъде напредва Косово и къде има нужда от още работа според доклада на ЕК за напредъка на страната за 2023 г.
Европейската комисия публикува доклад за напредъка на Косово за 2023 г., в който се посочва, че правителството, ръководено от партията на премиера Албин Курти – Движение „Самоопределение“, все още има солидно мнозинство в парламента и е продължило да напредва с амбициозната си програма за европейски реформи.
Липсата на сътрудничество между партиите в парламента и разногласията при парламентарното мнозинство са били предизвикателства пред провеждането на реформи, съобщава вестник „Коха диторе“.
В доклада се споменава и бойкотът, който основната партия на косовските сърби „Сръбска листа“ обяви на косовския парламент.
През ноември миналата година сръбските представители напуснаха косовските институции в условията на напрежение заради смяната на сръбските регистрационни номера на автомобилите, които обозначават градове в Косово, с косовски.
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. Двете страни водят преговори под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията си.
Въпреки бойкота на „Сръбска листа“, в доклада се посочва, че за последната година в Косово се наблюдават някои важни правни постижения, включително избирателни реформи.
По отношение на диалога Косово – Сърбия в доклада на Европейската комисия се казва, че в общ план Косово е останало ангажирано с нормализирането на отношенията със Сърбия, но трябва да засвидетелства по-сериозен ангажимент, да инвестира повече време и да постигне напредък в процеса на нормализиране на отношенията със съседната си страна.
„Косово трябва да спази своите обещания по диалога (със Сърбия) и да се ангажира с пълното прилагане на всички предишни споразумения по диалога, както и със Споразумението за нормализиране на отношенията (със Сърбия) и анекса за неговото изпълнение (договорени по-рано тази година от Косово и Сърбия – бел. ред.). Очаква се Косово и Сърбия да се ангажират по-конструктивно, за да дадат възможност за започване на преговори за всеобхватно и правно обвързващо споразумение за нормализация и да покажат гъвкавост, за да постигнат бърз и конкретен напредък. Нормализирането на отношенията им е съществено условие за европейския път на двете страни и те рискуват да загубят важни възможности“, се посочва между другото в констатациите.
Също така в доклада се казва, че ситуацията в Северно Косово е била повлияна от няколко кризи с различна интензивност, а кръвопролитното нападение срещу косовската полиция на 24 септември 2023 г. представлява „най-тежката ескалация в последните години“. В доклада се посочва, че във връзка с нападението са били открити големи количества оръжия.
„ЕС очаква извършителите да бъдат заловени и да бъдат изправени бързо пред правосъдието, а Сърбия да сътрудничи напълно и да предприеме всички необходими стъпки“, за да допринесе за разследването, се казва в доклада.
В доклада се споменава и въпросът с регистрационните номера, оттеглянето на косовските сърби от косовските институции през ноември 2022 г., които доведоха до провеждането на избори в Северно Косово на 23 април 2023 г.
На изборите през април сърбите бойкотираха вота, което доведе до избиране на косовски албанци в северните косовски общини Звечан, Зубин поток, Лепосавич и Северна Митровица, предимно населени със сърби. Напрежението между Косово и Сърбия нарасна в края на май покрай встъпването в длъжност на албанските кметове, като при един от организираните по този повод ежедневни протести бяха ранени както косовски сърби, така и представители на мироопазващите сили на НАТО (КейФОР) и журналисти.
„Въпреки голямото Споразумение за нормализиране на отношенията (между Косово и Сърбия), постигнато в Брюксел на 27 февруари, и Анекса за неговото прилагане, договорен в Охрид на 18 март, и въпреки факта, че Косово удължи крайния срок за регистриране на кандидатите за изборите на север (в Косово), не всички партии и общности упражниха своето демократично право на глас. Много ниската избирателна активност (3,47 процента) след бойкота на косовските сърби, показа, че тези избори не предлагат дългосрочни политически решения за тези общини (общините със сръбско мнозинство в Северно Косово – бел. ред.). Остава наложително да се възстанови ситуацията, при която косовските сърби активно да участват в местното управление, полицията и съдебната система в Северно Косово. Предсрочните избори в четирите общини (на север в Косово) трябва да се проведат възможно най-скоро, организирани по всеобхватен начин и с безусловното участие на косовските сърби“, се казва в доклада.
Докладът отбелязва, че препоръките от миналата година по отношение на реформите в държавната администрация не са изпълнени до достатъчна степен. Промените в закона за държавните служители рискуват да създадат и задълбочат съществуващите пропуски в административния капацитет, се казва в доклада.
Според доклада съдебната система в Косово също бележи ограничен напредък, като е необходимо допълнително укрепване на съществуващите инструменти, които защитават почтеността, независимостта, отговорността и ефективността на съдебната система.
Ограничен напредък има и по отношение на борбата с корупцията, се посочва още в доклада. Според доклада на ЕК корупцията в страната остава тревожен проблем, а по отношение на антикорупционното законодателство е нужна още много работа. Косовските власти също така трябва да положат усилия в борбата с прането на пари.
Според доклада Косово е постигнало ограничен напредък също в разследванията и съдебните процедури при случаи на организирана престъпност.
„Борбата с организираната престъпност в северната част на Косово продължава да бъде предизвикателство“, се казва в доклада на Комисията.
Що се отнася до защитата на правата на човека и основните свободи, в доклада се казва, че Косово има правна рамка, която гарантира защита в съответствие с европейските стандарти, но в тази област е необходим допълнителен ангажимент.
„Усилията за подобряване на равенството между половете продължават, но Косово трябва допълнително да засили прилагането на законодателството“, се казва в доклада.
Друга препоръка е свързана с немнозинствените общности в Косово (ромската, ашкалийската и други), за които ЕК изисква повече действие от Косово по отношение на равния достъп до образование и заетост, ниската степен на представителство от тези общности в публичните институции и други проблеми.
Липсата на свобода на изразяване, особено в северната част на Косово, е оценена в доклада като тревожна, като се посочва, че в това отношение е постигнат. Според доклада е постигнат ограничен напредък в изпълнението на препоръките от предишния доклад.
„Остават опасенията по отношение на физическите нападения, заплахите и речта на омразата“, пише в доклада на ЕК, цитиран от „Коха диторе“.
Напредък Косово отбелязва в управлението на миграцията, като са необходими стъпки за хармонизиране на законодателството на Косово в съответствие с европейските стандарти.
Въпреки отбелязания напредък в икономиката, в доклада се казва, че частният сектор в Косово продължава да бъде възпрепятстван от структурни предизвикателства като широко разпространената неформална икономика, високата корупция и слабото върховенство на закона.
В доклада на Комисията се посочва, че Косово е постигнало ограничен напредък и е на ранен етап по отношение на способността си да се изправи срещу конкурентния натиск и пазарните сили в ЕС.
По отношение на образованието се казва, че образователната система не е в достатъчна степен съобразена с потребностите на пазара на труда.
„Косово положи усилия да подобри пътната инфраструктура и да увеличи инвестициите във възобновяеми ресурси, но снабдяването с енергия чрез въглища, което е остарял и ненадежден (метод), остава като притеснение“, се казва в доклада.
Във връзка с междусъседските отношения и регионалното сътрудничество се казва, че Косово продължава да бъде част от повечето регионални форуми. Споменава се, че няма промяна в добрите отношения с Албания, Черна гора и Република Северна Македония.
Косово е постигнало известен напредък в области като митници, данъци, социална политика, заетост, образование и култура, с изключение на цифровата трансформация и медиите, където напредъкът е ограничен.
Страната също така е постигнала известен напредък по отношение на зелените инициативи, част от които е одобряването на енергийна стратегия за периода 2022–2031 г.
По отношение на транспорта, околната среда и изменението на климата е постигнат ограничен напредък. Ограничен е напредъкът на страната и във външните отношения, се посочва още в доклада.
Косово е постигнало напредък в изпълнението на плана за общия регионален пазар, особено след ратифицирането на трите споразумения от Берлинския процес за свободно движение и взаимно признаване на квалификациите.
Общите препоръки към Косово се отнасят до подобряването на административния капацитет на страната и координация във всички сектори, за да бъде постигнато ефективно прилагане на достиженията на правото на ЕС, се казва в края на доклада.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text