site.btaЕК обръща внимание на напрежението в албанския парламент, съдебната реформа и корупцията в Албания в доклада на Европейската комисия за напредъка на Албания
Европейската комисия обръща внимание в доклада за напредъка на Албания по пътя към ЕС на политическата криза в албанската опозиция, правосъдната реформа, напредъка на специализираната антикорупционна прокуратура на Албания (SPAK) и корупцията, която се простира широко и обхваща дори сферата на бизнеса, предаде Албанското радио и телевизия.
ЕК представи вчера доклада от над 140 страници, който показва къде страната напредва и къде изостава за последните 12 месеца.
Комисията отделя внимание и на местните избори в страната през май, процесът по подготовка за членство в евросъюза, отслабването на парламента пред правителството, ограничената медийна свобода и реформите в публичната администрация в Албания.
Според документа редовните местни избори в Албания на 14 май са били проведени спокойно като цяло, но съществуват опасения за злоупотреба с държавни ресурси, има информация за натиск върху служители от публичния сектор и гласоподавателите, както и твърдения за купуване на гласове.
В доклада се посочва, че парламентарните дебати продължават да бъдат повлияни негативно от суровата политическа реторика, размяната на лични обиди и разединяващо поведение в пленарната зала.
Временно прекъсване на нормалната работа на парламента, според доклада, е причинено от неразбирателството между управляващи и опозиция (основно между Социалистическата партия на Албания на премиера Еди Рама и Демократическата партия на Албания, която е разделена на две фракции – бел. ред.), най-вече по отношение на отказа на албанския премиер да участва в повечето процедури по даване на отговор, поискани от опозицията.
Докладът за напредъка на Албания включва и последното решение на секретариата по етика в албанския парламент за налагане на дисциплинарни мерки, което доведе до безпрецедентното временно изключване на 23 депутати от албанската опозиция в рамките само на месец. Контрола на работата на изпълнителната власт в парламента остава ограничено, пише още в доклада на ЕК.
Според доклада албанското правителство трябва да се ангажира и с по-силна публична комуникация относно процеса на присъединяване към ЕС.
Няколко страници от доклада са посветени на съдебната реформа в Албания, като в тях се споменава присъдата на бившия шеф на конституционния съд на Албания Башким Дедя, който бе осъден на шест месеца затвор за невярно деклариране и укриване по време на проверката (т. нар. ветинг – процес на подробна преценка, която гарантира годността на дадена личност за обществена служба – бел. ред.). ЕС обаче настоява Албания да накаже съдии и прокурори, чийто ветинг е разкрил криминални елементи, отбелязва още Албанското радио и телевизия.
В доклада се казва още, че като цяло корупцията е широко разпространена в много области на обществения живот и бизнеса на Албания и превантивните мерки срещу нея продължават да имат ограничено въздействие. Брюксел изисква увеличаване на броя на окончателните присъди в страната, за да бъде сложен край на безнаказаността.
В областта на медиите е постигнат ограничен напредък, отбелязва още докладът за напредъка на Албания.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text