site.btaМаричич: Процедурата за промяна на конституцията на Северна Македония трябва да започне до лятото


Опозицията иска да избегне темата за конституционните промени, но те трябва да бъдат приети максимално бързо, каза в изявление за медиите вицепремиерът по европейските въпроси на Република Северна Македония Боян Маричич и допълни, че сформирането на работната група за конкретните предложения е към края си и очаква веднага след създаването й тя да започне работа.
„Промените ще бъдат представени на обществеността най-напред през гражданските организации и академичната общност, за да се влезе в същината им и да можем в парламента да проведем разумни дебати за това колко бързо искаме да влезем в ЕС. Това, а не България, е истинския въпрос”, посочи Маричич.
Според него преди лятото - през май или юни, процесът за промяна на конституцията трябва да започне, за да има достатъчно време до ноември да бъде завършен.
Процедурата включва две гласувания в парламента на страната с мнозинство от 2/3, с което управляващите не разполагат, а председателят на най-голямата опозиционна партия Християн Мицкоски неколкократно заяви, че ВМРО-ДПМНЕ няма да гласува промени в конституцията "под български диктат и в този парламент".
„Нашето желание е опозицията да седне на масата за преговори и сме отворени за преговори с нея. Това е важно не за сегашното правителство и опозиция, защото процесът на присъединяване към ЕС е по-дълъг от управлението на едно правителство. Рано или късно трябва да направим конституционните промени, опитът с Гърция ни показа, че отлагането и игнорирането на проблемите ги прави по-големи и по-сложни за решаване”, каза Маричич.
По думите му сега процесът на промени в конституцията трябва да се съсредоточи върху задълженията на страната, които произтичат от преговорната рамка и така има шансове конституционните промени да бъдат направени "в рамките на разумен период от време тази година".
„Всеки допълнителен въпрос си струва да се обмисли, но не мисля, че сега е подходящият момент, защото всичко друго ще отнеме повече време, повече енергия и ще усложни процеса”, коментира Маричич вчерашното изявление на министъра на правосъдието Кренар Лога, че с отварянето на конституцията могат да бъдат направени и други промени.
Гражданският сектор е важен партньор в осъществяването на реформите по пътя към ЕС, тъй като със своите знания и опит има значителен принос за разработването и усъвършенстването на ключови стратегически документи, както и за прилагането на политики, които ни довеждат по-близо до членство в ЕС, каза Маричич. Той покани неправителствените организации на среща за създаване на регистър на организации, на които Секретариатът по европейските въпроси ще може да разчита по време на процеса на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text