site.btaИзбирателната активност на президентските избори в Черна гора достигна 29 процента в средата на изборния ден


Черногорците гласуват днес на президентски избори, които се очаква да повлияят на резултатите от насрочения за юни парламентарен вот, както и на позицията на малката адриатическа страна по отношение на Запада и връзките й със съседна Сърбия, съобщава Ройтерс.
Избирателните секции в Черна гора, която е членка на НАТО и кандидатка за членство в ЕС, отвориха в 7.00 часа местно време и ще затворят в 20.00 часа. Първите неофициални резултати от екзитполовете се очакват около два часа по-късно.
До 12.00 часа местно време са гласували 29 процента от избирателите, съобщи проевропейският Център за демократичен преход, цитиран от ТАСС.
Ако нито един от кандидатите не успее да спечели над 50 процента от гласовете, вторият тур между двамата кандидати с най-висок резултат ще се състои на 2 април.
Настоящият прозападен президент Мило Джиканович заема най-високите политически постове в страната от 33 години и се стреми към нов петгодишен мандат.
"Тези избори са шанс за Черна гора да потвърди, че може да живее в политическа и социална стабилност (...), и да продължи (по пътя), за да стане част от обединените страни в Европа", заяви Джуканович пред журналисти, след като гласува, предаде Ройтерс.
Основните му опоненти са Андрия Мандич, лидер на Демократичния фронт, който се стреми към по-близки връзки със Сърбия и Русия, и Яков Милатович, прозападен икономист и заместник-председател на движението "Европа сега".
След като пусна бюлетината си, Мандич каза пред журналистите, че ако спечели, неговото президентство ще инициира "политика на помирение, фокусирана върху всички граждани, и ще поведе силна борба срещу корупцията и организираната престъпност".
Опонентите обвиняват Джуканович и неговата лявоцентристка Демократична партия на социалистите (ДПС) в корупция, връзки с организираната престъпност и управление на страната с 620 000 души население така, сякаш е тяхно "феодално владение" - обвинения, които Джуканович и партията му отхвърлят.
"Сигурен съм, че хората са решили да гласуват за една по-богата, по-справедлива и по-красива Черна гора", заяви Милатович, след като гласува.
Днешният вот идва на фона на продължила година политическа криза, белязана от вотове на недоверие срещу две отделни правителства и спор между депутатите и Джуканович за отказа на президента да назначи нов премиер.
В четвъртък Джуканович разпусна парламента и насрочи предсрочни избори за 11 юни. Победа на президентските избори може да увеличи шансовете на партията на победителя в парламентарния вот, отбелязва агенцията.
През годините Черна гора беше разделена между тези, които се идентифицират като черногорци, и онези, които се определят като сърби и се противопоставят на обявяването през 2006 г. на независимост на страната от тогавашния съюз с много по-голямата съседка Сърбия.
Страната, която разчита основно на приходите от туризма по адриатическото си крайбрежие, се присъедини към НАТО през 2017 г. след осуетен опит за преврат година по-рано, за който правителството обвини руски агенти и сръбски националисти. Москва отхвърли тези твърдения като абсурдни.
След руската инвазия в Украйна миналата година Черна гора се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия. Кремъл от своя страна постави страната в списъка на неприятелските държави.
/ВН/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text