site.btaИскра Михайлова: България трябва да използва оборудването за АЕЦ „Белене“ и да възобнови проекта
За отмяна продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“ призова Искра Михайлова на брифинг в Народното събрание. Според народният представител това е поредно предложение на Възраждане в тази посока и продължават да настояват наличното оборудване да бъде използвано за изграждане на нови ядрени мощности в България.
„АЕЦ „Белене“ е един от най-напредналите проекти в Европа и ние имаме възможността да бъдем сред първите държави, които ще възобновят и разширят своите ядрени мощности“, заяви Искра Михайлова.
Тя подчерта, че в настоящата международна обстановка ядрената енергия се разглежда като ключов елемент в енергийната сигурност на Европа.
„Виждаме промяна в международната обстановка. Все по-често се говори за мир и възобновяване на икономическите отношения с Русия и други държави, които могат да бъдат добри партньори на България. Ако Украйна може да строи ядрени мощности с руска техника и специалисти, защо България да не го направи?“, попита народният представител.
По думите ѝ времето за действие изтича, тъй като срокът за преговори за продажба на оборудването приключва съвсем скоро. „Трябва да отменим това решение и да запазим оборудването си за разширяване на нашите собствени ядрени мощности. Това е икономически разумното решение“, допълни тя.
Искра Михайлова изрази очакване за подкрепа от колегите си в пленарната зала, особено от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, които на думи изразяват подкрепа за изграждането на АЕЦ „Белене“ и сега трябва да покажат дали това е само реално или предизборни думи.
„Ако „Възраждане“ управляваше държавата, вече щяхме да сме започнали възобновяването на проекта. Това е в наш национален интерес. Очакваме и другите партии да проявят здрав разум и да спрат този процес на разпродаване на стратегически активи за символични суми“, заяви още Михайлова.
Тя обърна внимание на ниската цена, на която се водят преговорите за продажба на оборудването. „Цената е покупната стойност на тези реактори – 1,176 милиарда лева. Това на практика е подарък от българската държава. Не можем да си позволим такова решение, минимум по икономически съображения“, коментира народният представител.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text