site.btaНационалната музикална академия ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“
![Националната музикална академия ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“](/upload/10676622/12.2.+-+PV-Cover.jpg?l=1000)
![Националната музикална академия ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“](/upload/10676622/12.2.+-+PV-Cover.jpg?l=1000&original=2c7fb9259f1b375096c5fff69f70ab8b226730ef)
Националната музикална академия ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“, който ще се проведе от 1 до 9 март, съобщават от висшето училище. Надпреварата е под патронажа на председателя на Народното събрание и е организиран в партньорство с Министерството на културата и Столична община.
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ (НМА) ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят.
За първи път в историята на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“ домакин и организатор на състезанието е НМА – най-старото висше училище по музика в България, което продължава да вдъхновява световната сцена със своите таланти, отбелязват от висшето училище.
Тържественото откриване на събитието е на 1 март в концертната зала на Академията. Ученици от музикалните училища в страната ще представят произведения на българския музикант, композитор и педагог проф. Панчо Владигеров. Той е преподавал четири десетилетия в Националната музикална академия и е възпитал поколения композитори и изпълнители. Със своите многобройни творби във всички класически жанрове проф. Владигеров изиграва решаваща роля за утвърждаването на българската композиторска школа.
Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на 70-те години, когато той все още е жив. Първоначалният проект предвижда София да стане неговия център. След това е избран град Шумен – любимият град на Владигеров.
Първият международен конкурс за пианисти „Панчо Владигеров“ се провежда през 1986 г., като в него се включват 22 пианисти от 7 страни, а международното жури от 15 души e с председател Парашкев Хаджиев. През 1993 г., в Шумен, се създава фондация „Панчо Владигеров“, чиято цел е възкресяването на конкурса. Цигуларят Минчо Минчев оглавява фондацията и се създава национален, а впоследствие и международен конкурс за пианисти и цигулари на името на Панчо Владигеров. Изключително голяма заслуга за развитието и утвърждаването на клавирната специалност при провеждането в Шумен на международните конкурси имат известни български пианисти и педагози, отбелязват от НМА.
На първия конкурс проф. Антон Диков е член на международното жури, а при последвалите издания е негов председател. Наело на журито са били също проф. Николай Евров и проф. Милена Моллова, които също са допринесли за популяризирането на конкурса в чужбина. От 2015 г. към каузата се присъединява световнопризнатият пианист Людмил Ангелов. Минчо Минчев винаги е поемал организацията и селекцията на международното жури на цигулковата специалност на конкурса, а Людмил Ангелов – на клавирната специалност за последните два международни конкурса, отбелязват от НМА.
С Постановление № 52 на Министерския съвет от 2 март 1995 г. Българската държавна консерватория е преименувана на Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в чест на големия ни композитор, а от май 2006 г. с решение на Народното събрание – на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. /ПВ/
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text