site.btaНад 240 проверки за спазване правата на децата е извършила Държавната агенция за закрила на детето през 2024 г.
![Над 240 проверки за спазване правата на децата е извършила Държавната агенция за закрила на детето през 2024 г.](/upload/42786/%D0%94%D0%90%D0%97%D0%94.png?l=1000)
![Над 240 проверки за спазване правата на децата е извършила Държавната агенция за закрила на детето през 2024 г.](/upload/42786/%D0%94%D0%90%D0%97%D0%94.png?l=1000&original=59808f12341da5443913b3b4d300bb0c1a8986d5)
През 2024 г. Държавната агенция за закрила на детето е извършила 243 проверки за спазване правата на децата. От тях 84 са по сигнал, 124 са планови и 33 са за проследяване изпълнението на дадени задължителни предписания. Извършени са и наблюдения в двата поправителни дома към затворите в гр. Враца и гр. Сливен, където изтърпяват ефективно наказание „лишаване от свобода“ или мярка за неотклонение „задържане под стража“ непълнолетни девойки и младежи.
По сигнал са проверени образователни и социални заведения, регистрационно-приемателни центрове, и отдели „Закрила на детето” към дирекциите „Социално подпомагане” на територията на страната. Сигналите, които са довели до проверки в отделите „Закрила на детето“ най-често касаят работата по случаи на родителски конфликти, в които са въвлечени деца.
Преобладаваща част от проверките по сигнал са в образователни институции, те са 54 и се отнасят до правото на детето на закрила срещу насилие. Някои от установените нарушения са неизвършени проверки от директори във връзка със сигнали за упражнено физическо и психическо насилие над ученик. В част от проверените обекти е констатирано, че с учениците не са провеждани разговори, беседи и лекции на теми, свързани с насилието и тормоза. От страна на училищния екип не са предприети действия за приобщаване на учениците със специални образователни потребности.
През 2024 г. в образователните заведения също са извършени и планови проверки от страна на Държавната агенция закрила на детето, чиято цел е изследване на ефективността в работата в училищата и детските градини по предотвратяване и рехабилитация на различни видове насилие върху децата, работата с деца/ученици с проблемно поведение, както и при кризисни ситуации. Проведен е и планов контрол на тема „Работа по превенция на насилието и подкрепа на деца, по преодоляване на проблемно поведение и успешната им ресоциализация“ в трите специални училища към МОН – възпитателни училища-интернат и социално-педагогически интернат.
През 2024 г. е извършена тематична проверка и в 60 дирекции „Социално подпомагане“ на тема: „ Управление на случай за закрила на дете в риск от ОЗД в посока реинтеграция в рожденото семейство през първите шест месеца от настаняване на детето извън семейството или от подаване на заявление от родител/ите за реинтеграция“. Същата цели идентифициране на трудностите, добрите и лошите практики в тези случаи, както и на взаимодействието между различните сектори за реална и ефективна подкрепа на детето и семейството му.
Планова проверка относно спазване правата на детето е извършена и в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците, където има настанени деца.
В резултат от всички извършени проверки са издадени 182 задължителни предписания с 954 конкретни мерки за изпълнение за отстраняване на констатирани нарушения, придружени с подробни писмени методически указания за изпълнението им и механизъм за взаимодействие между отговорните институции
/АЧМ/
news.modal.header
news.modal.text