site.btaДо какво ще доведе инициативата на Доналд Тръмп "Железен купол за Америка"
С един подпис миналата седмица Доналд Тръмп нареди да се създаде "Железен купол за Америка" - акт, който рискува да предизвика дестабилизираща глобална надпревара във въоръжаването, пише "Гардиън".
Предложението на Тръмп носи име като на израелската система за противовъздушна отбрана, но за САЩ то е формулирано много по-амбициозно: космическа система за прехващане, предназначена да противодейства на заплахите от ядрени, хиперзвукови и крилати ракети.
В подписания от Тръмп указ балистичните ракети и други модерни въздушни оръжия се определят като "най-катастрофалната заплаха, пред която са изправени Съединените щати", посочи "Ню Йорк Таймс".
Експертите обаче веднага повдигнаха въпроса дали система от типа "Железен купол“ е осъществима за Съединените щати, които са над 400 пъти по-големи от Израел.
Прехващането на нови хиперзвукови ракети с традиционните системи за противоракетна отбрана е трудно поради техните високи скорости, променлива траектории на полета и маневреност, отбелязва "Бизнес инсайдър".
Но дори по-традиционните заплахи представляват значителни предизвикателства, които могат да надхвърлят отбранителните способности на САЩ. Съвременните ракети често са оборудвани с контрамерки за поразяване на прехващачи, а самият размер на някои вражески оръжия надхвърля това, което сегашната американска отбрана може да издържи. Русия, например, има приблизително 1700 готови за използване ядрени оръжия, всяко от които може да унищожи американски град, отбелязва "Бизнес инсайдър".
Това е и пореден етап в цикъл на ескалация. Действията на Вашингтон за "повишаване на сигурността" многократно са довеждали до това, че светът е станал по-нестабилен и опасен, отбелязва "Гардиън".
Историческият шанс за премахване на ядрените оръжия през 1986 г. се изплъзна заради стремежа на Роналд Рейгън за създаване на американска система за противоракетна отбрана "Звездни войни" (В указа от 27 януари Тръмп със съжаление отбелязва: "Президентът Роналд Рейгън се опита да изгради ефективна защита срещу ядрени атаки и въпреки че тази програма доведе до много технологични постижения, тя беше отменена, преди целта й да бъде реализирана.“). През 2002 г. Джордж Буш-младши, позовавайки се на заплахата от Северна Корея, се отказа от Договора за противоракетна отбрана. В книгата си "Новата ядрена ера: На прага на Армагедон" Анкит Панда, експерт в Програмата за ядрена политика към Фондацията за международен мир "Карнеги", посочва, че Русия и Китай са отговорили с контрамерки, за да гарантират, че "техните ядрени сили ще имат възможност да пробият сложна американска система".
Резултатът от тази политика е, че Русия и Китай могат да извършват опустошителни ядрени атаки, срещу които САЩ нямат реална възможност за защита, а Северна Корея разполага с междуконтинентални балистични ракети, които могат да ударят континенталната част на САЩ.
Както е добре известно, лудост е да повтаряш едно и също действие и да очакваш различен резултат, подчертава "Гардиън".
И все пак Тръмп започва "Звездни войни II". Като се имат предвид технологичните пречки и непосилните разходи, шансовете са, че неговата визия никога няма да бъде осъществена. Реторичният ефект, обаче, вероятно ще бъде да се сплашат други държави и те да започнат да създават повече ядрени оръжия.
Заповедта на Тръмп представлява и промяна в политиката на САЩ. Вместо противоракетната отбрана да се концентрира върху "държави с неприемливо поведение" като Северна Корея и Иран, тя се пренасочва към Русия и Китай, посочва "Гардиън". Неговата логика е, че една нова система ще бъде толкова силно възпиращо средство, че ще намали изкушението на враговете изобщо да атакуват. Дали това ще бъде така, не е ясно, тъй като съществува риск да се предизвика неконтролируема надпревара във въоръжаването.
През януари 2022 г., месец преди руската инвазия в Украйна, петте признати ядрени сили потвърдиха "табуто": използването на ядрени оръжия е морално неприемливо. Но продължаващата стратегическа стойност на ядрените арсенали показва, че те не са истински заклеймени - защото ако беше така, никой нямаше да ги обсъжда като полезни военни инструменти. Всъщност опасната реторика на Тръмп, руския президент Владимир Путин и дори на индийския премиер Нарендра Моди подсказва тревожното превръщане в "нормалност" на ядрената опасност.
Това е особено обезпокоително, когато разведряването, към което в крайна сметка се стремяха САЩ и Съветският съюз по време на Студената война, "изглежда неуловимо в тази нова ядрена надпревара между три велики сили" - между Вашингтон, Москва и Пекин - както пише Панда. Използването само на малка част от ядрените арсенали на триото би довело до масово унищожение в безпрецедентен мащаб. Ако не настъпи значителна промяна, последният останал договор за контрол на въоръженията между САЩ и Русия, "Нов СТАРТ", който ограничава стратегическите ядрени бойни глави и броя на ракетните установки, ще изтече през 2026 г. Представителите на САЩ, Китай и Русия трябва да седнат заедно и да възстановят ядрената стабилност. Оцеляването на света зависи от това дали те ще съживят сътрудничеството между съперници. Истинската сигурност идва от контрола и намаляването на въоръженията и творческата ядрена дипломация, а не от опитите да се изгради непробиваем щит, подчертава "Гардиън".
Указът, озаглавен "Железен купол за Америка", дава на Пентагона 60 дни да представи подробности за плана, който включва ускоряване на разработването на американски хиперзвукови ракети и "космически базирани прехващачи", отбеляза "Ню Йорк Таймс".
Като президент през 80-те години на миналия век Рейгън похарчи милиарди, за да изгради защита срещу потенциално ядрено нападение - система, известна като „Звездни войни“, която в крайна сметка се провали.
Какво ще стане със "Звездни войни II", задвижени от Тръмп, остава да се види...
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text