site.btaНародният театър гостува на фестивала на словенската драма с моноспектакъла „Боже мой”


Публиката в „Прешерновия театър” в гр. Кран награди на 29 март с овации актьора Христо Мутафчиев след моноспектакъла му „Боже мой”. Представлението бе селектирано в международната програма на фестивала „Седмица на словенската драма”, чието 55-о издание е организирано от 27 март до 12 април включително. Тази година то е съчетано с проекта „DoSEL – Драматургия на по-малките европейски езици”, по който България е представена от Народния театър „Иван Вазов”. Това съобщават в своя сайт от Българското посолство в Любляна.
90-минутната постановка е по текст на Теа Денолюбова, а режисурата е на Стоян Радев. Авторката е лауреат от конкурса за поезия „Петя Дубарова”, наградил стихосбирката ѝ „Сложи ме на пауза” от 2010 г. Възпитаничката на Европейския институт по дизайн в Милано се подписва и под романа „Боян”, а нейни творби са включени и в сборниците „Бащите не си отиват” и „Моятa булчинска рокля”.
„Нашият спектакъл се разполага в дълголетната традиция на театъра, като може да бъде оприличен на постмодерен миракъл. Разбира се, в творческото решение се съдържа доза ирония, но тя също има своята свещена задача, защото освобождава от догматизма и подкрепя моралното послание. А то е просто: с „Боже мой” искаме да обърнем внимание на злоупотребите с Божието име и слово; да се противопоставим на насилието, което се оправдава с религиозен мотив, и да се върнем към вярата като човеколюбие, конкретна грижа и взаимна помощ”, споделя Стоян Радев, цитиран от дипломатическата ни мисия, относно замисъла на гостувалото в Словения представление, номинирано за наградите „Икар” и „Аскеер” за 2024 г.
Христо Мутафчиев и творческият екип бяха приветствани от посланика на България в Любляна Красимир Божанов и служители на мисията, които присъстваха на моноспектакъла заедно с представители на българската общност в Словения.
В рамките на финансирания по програма „Творческа Европа” проект DoSEL (2024-2026 г.) театърът от Кран бе домакин на едноседмична творческа резиденция за представителите на партниращите си седем държави (Словения, България, Малта, Косово, Испания, Естония и Хърватия). Наред с Теа Денолюбова от нашата страна участваха Ина Дублекова, ръководител на отдел „Драматургичен и теоретичен”, и Младен Алексиев, началник на отдел „Международна дейност” в Дирекция „Международна дейност и проекти”. В българската делегация, посетила словенския фестивал, бе включена и Силвия Петрова, началник на отдел „Фестивална дейност” в Народния театър, добавят от Посолството.
Обсъдени бяха съвместните инициативи под егидата на DoSEL, сред които предстоящите му презентации на най-авторитетния театрален фестивал „Борщникова среща” в Словения през юни в гр. Марибор, в Хърватия през есента същата година и на международната театрална платформа във Валета през 2026 г. Театралните институции от страните партньори продължават работата по издаването на сборник с драматургични текстове със спомоществователството на Европейската театрална конвенция. Освен на националните езици произведенията ще бъдат публикувани и на английски, френски или немски език. До приключването му ангажираните с проекта над 200 драматурзи, преводачи и културни деятели ще участват в квалификационни програми и експериментални проучвания за съвременната драматургия в Европа, съобщават още от дипломатическото ни представителство.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text