site.btaЧаст от екипажа на кораба „Св. св. Кирил и Методий" ще извърши оглед на нос Ереби пойнт, недалеч от българската база на о. Ливингстън
Част от екипажа на научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще извърши оглед на нос Ереби пойнт, който се намира в Южния залив на о. Ливингстън, недалеч от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“, съобщи за БТА капитан Радко Муевски – командир на плавателния съд.
Целта на проучвателния поход е да бъдат разгледани брега и бреговата черта. Той ще се осъществи с лодка „Зодиак“ от екипажа на НИК 421. Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий" остава в залива Емона, пред българската база и на борда ще продължат дейностите за поддръжка на корпуса и материалната част.
Учените от българската антарктическата база ще работят на терен на различни места. Сеизмологът Гергана Георгиева и ядреният физик Васил Гурев ще изследват ледника Балкан.
Физикът инж. Цветан Паров и геологът гл. ас. д-р Йорданка Донкова ще работят на ледника Контел. Те ще бъдат транспортирани с лодка „Зодиак“ до залив Джонсънс док, след което ще продължат пеша до ледника.
Геоморфологът Даниела Паскал ще е на терен във високите части около базата за вземане на проби.
Инженерът по електроника д-р Петър Сапунджиев ще работи на връх Серо Морадор. Гл. ас. Боян Мичев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките (БАН), биологът Алфредо Бенитес и шведката Ерика Борхесън ще гостуват на испанската база „Хуан Карлос I“, до която ще бъдат транспортирани с лодка „Зодиак“, съобщи командирът на базата Камен Недков.
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база "Свети Климент Охридски" бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
БТА има Национален пресклуб на борда на кораба и за трета поредна година изпрати кореспондент до Антарктида. Материалите на пратеника на БТА Милена Островска са със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България - Антарктида / Bulgaria - Antarctica и могат да се използват от всички медии свободно с позоваване на БТА.
През юни 2023 г. БТА издаде на български и на английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг".
Изданието на БТА от месец май 2024 г. е посветено на българската наука на Антарктида, като е свободно достъпно в електронен формат. Този брой на ЛИК е преведен на английски и на испански език.
През февруари миналата година БТА откри Национален пресклуб и в Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън. Пресклубовете съществуват благодарение на безвъзмездната подкрепа на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" и на българската база "Св. Климент Охридски" с предоставените помещения, които се прибавят към другите 40 национални пресклуба (33 в България, 6 извън страната - в съседни страни и в страни с големи български общности, и един мобилен Национален пресклуб на книгата). Така националната информационна агенция на България дава принос към представянето на българската наука на Антарктида и изпълнява мисията си да популяризира страната ни.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text