site.btaСлед загубата на президентските избори в САЩ в края на миналата година Демократическата партия търси нова посока
На фона на встъпването в длъжност на новия президент Доналд Тръмп Демократическата партия в САЩ е изправена пред няколко висящи въпроса относно своето бъдеще, пише на сайта си Националното обществено радио Ен Пи Ар, базирано във Вашингтон.
Основните са как да се възстанови партията след загубата на Белия дом и на мнозинството в Сената на изборите на 5 ноември, на които демократите загубиха подкрепа сред почти всички демографски групи и как ще се справи тя с втория мандат на Тръмп, посочва медията.
Лидерите на Демократическата партия побързаха да изтъкнат някои изводи от статистическия разбор на изборите, които показват, че загубите през ноември не са били фатални, посочва Ен Пи Ар.
Например, много от демократите в партийните листи са се представили по-добре от съперниците си от Републиканската партия в конкурентните надпревари и партията успя да си върне едно място в Камарата на представителите. Това допълнително сви и без това крехкото мнозинство на републиканците, които напоследък често бяха разтърсвани от вътрешнопартийни борби.
Демократите също така са отчели рекордни резултати в набирането на средства през миналата година и посочват, че години наред са инвестирали в събиране на данни за избирателите и ресурси за кампании, което според тях е създало по-координирана и стабилна партийна инфраструктура за бъдещите изборни цикли.
Сериозен проблем за партията обаче остава, че противопоставящи се лагери в нея все още спорят какви поуки трябва да бъдат извлечени от победата на Тръмп, коментира „Политико“.
Двамата водещи лидери на Демократическата партия в Конгреса мислят еднакво: Партията загуби сериозна подкрепа на изборите заради икономическите страхове на избирателите и сега трябва да преработи посланията си, за да може да спечели отново.
„Обещанията да се помогне на работещите хора звучат добре, но без реални резултати не означават нищо“, заяви лидерът на малцинството на демократите в Сената Чък Шумър на откриването на обновения Конгрес.
„Демократите от Камарата на представителите ще се борят упорито, за да защитят американците от работническата класа и нещата, които имат значение за тях, а не богатите, заможните и добре свързаните“, обеща и лидерът на малцинството на демократите в Камарата на представителите Хаким Джефрис в своята реч.
Други представители на Демократическата партия в Конгреса обаче не са толкова сигурни, че икономическата политика е в дъното на проблемите на партията посочва „Политико“.
Интервюта с почти всичките демократи от Камарата на представителите, представляващи Ню Йорк, разкриват различни мнения относно това, в коя политическа сфера според тях трябва да започне натискът на партията им срещу Доналд Тръмп, което подчертава разнородната природа на демократите - от социалисти до т. нар. „сини кучета“ (фракция, съставена от социално и икономически консервативни членове на Демократическата партия - бел.ред.).
Някои членове на Камарата на представителите не са толкова унили от изборния погром на партията си, други обвиняват за това погрешни предизборни послания, а трети - културните войни, макар че най-популярната тема, която се очертава, е спешната необходимост да се върне икономическият разказ, че републиканците са партията на елитите, а демократите са партията на работническата класа, коментира „Политико“. Това обаче може да се окаже трудно, отбелязва медията.
„Хората разбират, че и Демократическата партия, и Републиканската партия, много техни представители, получават пари от едни и същи хора, а парите в нашата политика водят до корупция“, казва съпредседателят на Партията на работещите семейства в Ню Йорк Жасмин Грипър. „Затова се създава усещането, че тези хора се борят за милиардерите, а не се борят за обикновения избирател и обикновения американец“, добавя тя.
За първи път стана ясно, че има проблем с отчуждение на Демократическата партия от гласоподавателите ѝ от работническата класа, когато Хилари Клинтън бе победена от Тръмп на президентските избори през 2016 г., пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Този процес бе задвижен от широкообхватни промени в предпочитанията на гласоподавателите от бялата раса без висше образование и стана още по-очевиден с категоричното поражение на вицепрезидента Камала Харис през ноември, посочва изданието. Този резултат показа необходимостта от равносметка за партията, която смяташе, че е решила проблемите си с гласоподавателите от работническата класа, но вместо това откри още по-голяма ерозия, този път сред чернокожите и латиноамериканците.
Мнозина демократи обвиняват за загубата неотдавна навлезлите в политическия дискурс социални въпроси като правата на транссексуалните или „уоук“ (от woke – „буден“, „осъзнат“ – бел. ред.) езика, възприет от мнозина членове на лявото крило на демократите, пише "Ню Йорк Таймс". Икономическите семена на победите на Тръмп обаче бяха посети много преди това, коментира вестникът.
„Едно от нещата, които са разочароващи относно осъзнаването, че „демократите губят работническата класа“, е, че те забелязаха това половин век след като се е случило“, казва Майкъл Подхорцер, бивш политически директор на Американската федерация на труда и Конгрес на индустриалните организации. “Недоволството и отливът на избиратели от демократите започна много преди те да обявят подкрепата си за уоук ценностите. Причината беше, че животът на трудещите се ставаше все по-несигурен, децата им напускаха малките им градчета заради липса на перспективи, пенсиите, които очакваха, се оказаха мираж...“, посочва той.
Твърде често партията “пренебрегваше значимостта на труда, достойнството на труда“, признава Джаред Бърнстийн, председател на Съвета на икономическите съветници на досегашния президент Джо Байдън.
„Четиридесет души може да са загубили работата си в една фабрика, но за 100 000 души в тяхната общност цените са били по-ниски“, обяснява Бърнстийн мисленето на колегите си. „Сметката изглеждаше очевидна. Но сметката беше грешна“, заключава той.
Отчуждаването на демократите от избирателите им от работническата класа не е уникално явление, посочва Тома Пикети, френски икономист и един от най-големите експерти по неравенството в разпределението на богатството. В целия развит свят с нарастването на благосъстоянието и намаляването на значимостта на индустрията за икономиката партиите, които някога са представлявали работническата класа в западните демокрации, се преориентират към по-образованите и политически активни градски слоеве на обществото, обяснява Пикети.
Възползвайки се от недоволството на забравената работническа класа, Тръмп, с безмилостните си икономически призиви и открито пренебрежение към глобалното лидерство на Америка, разби формулата на демократите, като спечели не само голямото мнозинство от гласовете на бялата работническа класа, но и значителен процент сред цветнокожите работници, коментира „Ню Йорк Таймс“.
Със сигурност доминирането на републиканците в предпочитанията на избирателите от работническата класа през следващите години не е предрешено, пише в. „Лос Анджелис Таймс“. Възстановяването на позициите на демократите обаче ще изисква много повече инвестиции в партийните институции на щатско ниво и откровена преценка как да се привлекат обществените прослойки, които подкрепиха Тръмп, смята сенаторът демократ от щата Ню Йорк Джеймс Скуфис.
„Това изисква преориентиране на начина, по който говорим с избирателите“, казва Скуфис. „Необходимо е отново да се наблегне на ценностите на работническата класа. И ако сме честни със себе си и признаем истината за част от това, което се случи само преди два месеца, трябва да се борим срещу схващането, че сме се превърнали в партия на градските елити“, обобщава Скуфис.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text