site.btaВ новия брой на Информационния бюлетин на НОИ: как се прилага „швейцарското правило“ през годините, как стопират измамите в Монтана


Първият брой на Информационния бюлетин на Националния осигурителен институт (НОИ) за т.г. вече е достъпен на интернет страницата на институцията (www.nssi.bg) в рубриката Публикации/Издания на НОИ. Акцент в него е историческият преглед на начина, по който се реализира т.нар. „швейцарско правило“ – ежегодното осъвременяване на пенсиите с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Следва да се отбележи, че това правило търпи редица промени през годините и неведнъж бива суспендирано, често за да се приложи друг механизъм за индексиране или преизчисляване на размерите на пенсиите. Равносметката сочи, че в периода 2001-2024 г. такива осъвременявания са направени 14 пъти, а в останалите години са прилагани други механизми.
Предмет на друг материал е структурен анализ на новоотпуснатите пенсии през 2024 г. Общият брой на пенсиониралите се лица с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване, което е нарастване с 30% спрямо 2023 г.
Отпорът на опитите за злоупотреби с фондовете на държавното обществено осигуряване е представен през практиката на териториалното поделение на НОИ в Монтана. Така например при производствата по отпускане на парични обезщетения за безработица най-често контролните органи се сблъскват с работници, назначени на длъжности, които нямат нищо общо с дейността на юридическото лице (общ работник в счетоводна къща, мениджър продажби в ЕТ и т.н.) или не притежават нужната квалификация. Подаваните данни за осигуряване обичайно са за кратък период – между 1 и 3 месеца, като в него „служителите“ ползват отпуск за временна неработоспособност,
Палитрата от публикации допълва анализ на трудовите злополуки през м.г. Сравнението на годишните оперативни данни за 2024 г. с тези за предходната година показва увеличение в броя на подадените декларации за трудови злополуки със 136 и на общия брой приети трудови злополуки със 114.
news.modal.header
news.modal.text