site.btaЧерна гора планира да затегне контрола на оръжията, след като масова стрелба отне живота на 12 души
Съветът за национална сигурност на Черна гора се събра на извънредно заседание днес с намерение да ограничи незаконните оръжия, след като въоръжен мъж застреля 12 души във втората подобна трагедия в рамките на по-малко от три години в малката балканска страна, съобщава Асошиейтед прес.
Очаква се съветът да призове за нов закон за оръжията и спешни действия за конфискуване на предполагаемия голям брой незаконни оръжия в Черна гора, чието население е около 620 000 души.
Адриатическата страна има дълбоко вкоренена култура на оръжията. Държавната телевизия РТЦГ съобщи, че Черна гора е шеста в света по броя нелегални оръжия на глава от населението.
Нападателят, който уби 12 души при стрелба в южния град Цетине в сряда, направи това с незаконно притежаван 99-милиметров пистолет. Полицията заяви, че са намерили 37 гилзи на местата на стрелбата, както и над 80 други боеприпаси, които били негово притежание.
45-годишният мъж, идентифициран като Ацо Мартинович, накрая се простреля в главата и почина скоро след това. Смята се, че той е избухнал след кавга в бар и се е прибрал вкъщи, за да вземе оръжието си, след което е започнал кървавото нападение на няколко места в късния следобед в сряда.
Жертвите на Мартинович включват седем мъже, три жени - сред които и неговата сестра - и две деца, родени през 2011 г. и 2016 г. Други четирима души бяха сериозно ранени и остават хоспитализирани.
Полицейският комисар Лазар Шчепанович описа стрелбата в сряда като "една от най-големите трагедии в историята на Черна гора".
Стрелбата разпали опасенията за нивото на насилие в черногорското общество, което е политически разделено, отбелязва агенцията. Тя също така повдигна въпроси за готовността на държавните институции да се справят с проблемите, включително притежанието на оръжие.
Стотици хора в Черна гора запалиха свещи и запазиха мълчание тази вечер в памет на жертвите, като същевременно призоваха за отговори, включително на въпроса защо се случи това. Много от тях са ядосани на властите затова, че не правят повече, за да предотвратят подобни трагедии, и за следващите дни са планирани протести.
Мира Шкорич, пенсионерка от Подгорица, казва: "Не мога да повярвам, че се провалихме толкова много като общество. Провалихме се като хора също".
При друго нападение през август 2022 г. нападател отне живота на 10 души, включително две деца, преди да бъде убит от минувач в Цетине - историческата столица на Черна гора, разположена на около 30 километра северозападно от столицата Подгорица.
Стрелбите "изискват сериозна проверка на отговорността и готовността на системата за сигурност", заявиха в изявление организациите "Хюман райтс екшън" и "Уимин райтс сентър". "Какво се е променило в системата за сигурност в Цетине от 2022?".
Полицията заяви, че действията на Мартинович не са били планирани и е било невъзможно да се предскажат и предотвратят, въпреки че той е бил осъждан в миналото за агресивно поведение и нелегално притежание на оръжие и е бил подложен на психиатрично лечение.
Весна Пейович, жителка на Цетине, която е загубила дъщеря си и двете си внучета в стрелбата през 2022 г., казва, че полицията е трябвало да направи повече, за да защити гражданите след първото кръвопролитие.
"Каква държава и система е тази, в която децата са убивани? Във война ли сме?", пита тя. "Къде е полицията?"
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text