site.btaЕвропейски нюзрум: Справяне с употребата на тютюн в Европейския съюз: различия между страните, споделен ангажимент към общественото здраве

Европейски нюзрум: Справяне с употребата на тютюн в Европейския съюз: различия между страните, споделен ангажимент към общественото здраве
Европейски нюзрум: Справяне с употребата на тютюн в Европейския съюз: различия между страните, споделен ангажимент към общественото здраве
Снимка: Европейски нюзрум/Jens Büttner/dpa

Цигарите, вейповете (електронните цигари) и другите тютюневи продукти вредят на здравето на хората по цял свят. Пушенето е сред основните причинители на рак и преждевременни смъртни случаи в Европейския съюз, отнемайки ежегодно живота на около 700 хиляди души. ЕС иска да се бори срещу нормализацията на употребата на тютюн и до 2040 г. да създаде  свободно от пушене поколение, но различията в правилата за тютюнопушене в обединението остават, пише Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, сред които е и БТА.

В началото на декември здравните министри на повечето страни от ЕС изразиха подкрепа за разширяване на свободните от тютюнев дим места в опит да намалят смъртните случаи, причинени от рак. Препоръката беше приета, като в полза гласуваха всички страни, като се изключат Германия и Гърция, които се въздържаха, което подчертава определени политически разделения по въпроса.

Целта на новите насоки е да ограничи пушенето на открити обществени места, където се събират деца и други уязвими хора като детски площадки, увеселителни паркове, обществени плувни басейни, тераси на ресторанти и обществен транспорт.

Препоръките са насочени и към новопоявили се тютюневи продукти като електронните цигари и продуктите с нагряване на тютюна, за да се възпират младите хора от пушене. Намаляване на излагането на вторичен дим и аерозоли би означавало по-добра защита за непушачите, пише в прессъобщение на Европейския съюз.

Седмица по-рано Европейският парламент гласува срещу резолюция по същата тема, след като депутатите от десницата приеха поправки за разграничаване между традиционните тютюневи изделия и електронните устройства. Резолюцията на парламента така би имала единствено символична стойност.

Европейската комисия предложи преразглеждане на настоящите насоки от 2009 г., понеже ежегодно около 700 хил. души в ЕС губят живота си заради употребата на тютюн, заяви преди комисията новият здравен еврокомисар Оливер Вархей.  „Това е най-големият здравен риск в ЕС, който може да бъде избегнат“, подчерта Вархей.

Изчислява се, че употребата на тютюн убива ежегодно повече от осем милиона души по света, включително 1,3 млн. непушачи, които са изложени на вторичен дим, както показва статистиката на Световната здравна организация.

Според данните на ЕС четвърт от причинените от рак смъртни случаи в Европейския съюз, Исландия и Норвегия могат да се припишат на пушенето, което превръща тютюна в основен риск от появата на рак. Здравната политика обаче е в компетенциите на страните членки на ЕС, което означава, че новите препоръки са необвързващи и столиците са свободни да решават дали да ги прилагат.

Като част от европейския план „Победи рака“ Европейската комисия ще създаде „свободно от тютюн поколение“, при което до 2040 г. по-малко от 5% от населението на ЕС ще използва тютюн. Освен това ЕС отдели значително финансиране в подкрепа на държавите-членки при прилагането на тези мерки.

През програмата EU4Health е предоставен грант от 16 млн. евро за популяризиране на политики срещу пушенето, докато програмата „Хоризонт“ е предоставила 80 млн. евро за проучване на контрола над тютюна и предотвратяване на пристрастяването.

Намаляване на употребата на тютюн, но увеличаващ се успех на електронните цигари

Консумацията на тютюн в ЕС е намаляла през последните десетилетия, но скоростта варира от държава на държава.

Според последно проучване на „Евробарометър“ на нагласите на европейците спрямо тютюна и свързаните продукти, близо четвърт (24%) от населението на ЕС пуши – спад от един процент спрямо проучване от 2020 г., но пропорциите варират широко между различните държави. България (37%), Гърция (36%) и Хърватия (35%) се класират най-високо, докато Швеция (8%) и Нидерландия (11%) най-ниско.

Въпреки засилващия се успех на електронните цигари, които се използват особено от младите хора на възраст между 15 и 39 години, „класическите“ цигари остават най-популярният избор. Средната консумация също остава същата в сравнение с данните от 2020 г. с по 14 изпушвани ежедневно цигари.

„Предвид обширната маркетингова дейност на вейповете като по-здравословна алтернатива на обичайното пушене, те са придобили популярност сред хората, които се опитват да се откажат от пушенето“, заяви Йозеф Хамуд от Германския университетски медицински център в Гьотинген, водещ автор в проучване на едновременната употреба на електронни и обичайни цигари. „Все още има много неща, които не знаем за дългосрочните ефекти върху здравето от пушенето на електронни цигари“, обясни той.

 Страхувайки се, че младите ще започнат масово да използват вейпове, някои страни решиха да забранят електронните цигари или поне да забранят еднократните им варианти или вкусовете, привличащи деца.

В Нидерландия в началото на ноември съдът подкрепи правителствената забрана на нетютюневото овкусяване на електронните цигари въз основа на това, че те поощряват младежите да пушат. Съдът в Хага отсъди срещу тютюневия гигант „Бритиш Американ Табако“. Забраната за овкусяване е в сила от 1 януари 2024 г.

Предвид масовите смъртни случаи, причинени от тютюна, много медицински изследователи призовават използването на електронни цигари да остане разрешено като инструмент за отказване от тютюнопушенето, като едновременно да се направи всичко възможно младите хора да не развиват който и да е от двата навика.

Големи различия в ЕС по отношение на борбата с тютюнопушенето

Данни от над 40 страни, събрани от „Свободно от дим партньорство“ (Smoke Free Partnership), европейска коалиция от неправителствени организации, борещи се за контрол на тютюна, показват, че през 2022 г. половината от страните на европейския континент са имали „добри“ или „много добри“ мерки за защита на гражданите от пасивно пушене, например чрез забрани за пушене на определени места.

Някои европейски страни са забранили пушенето около училища, извън работни места или на спортни обекти, но Швеция е единствената европейска държава, която напълно е забранила пушенето на терасите на ресторанти и барове.

В Швеция  броят на редовните пушачи е нисък, което се дължи най-вече на шведската традиция да се използва снус – смачкан на каша тютюнев продукт, който се поставя под устната и смятан за по-малко опасен от пушенето, защото вреди единствено на потребителя. Според последните данни 22% от мъжете и 10% от жените в Швеция ежедневно използват снус.

От 2014 г. насам се продава снус без тютюн – с добавен никотин, който става извънредно популярен, особено сред младите хора, като често е с прибавено овкусяване от лимон до лакрица (женско биле). Официално това не е тютюнев продукт, не е забранен от ЕС като такъв, макар и в това отношение да са наложени някои национални забрани. Големите международни тютюневи компании, които са собственици на много от шведските производители, се борят усилено продуктът да не обявен за нелегален извън Швеция.

Водят ли ниските акцизи до висок брой пушачи?

Облагането на тютюневите продукти също варира между различните страни членки на ЕС, което пряко влияе върху цената и следователно върху консумацията им.

В Ирландия и Великобритания – страна членка на ЕС до 2020 г. – акцизите са много високи, което допринася за значителното намаляване на тютюнопушенето, докато в други държави като Полша акцизите са ниски и консумацията остава висока.

България е сред първите десет държави в света по тютюнопушене и е с най-ниските цени на цигарите в ЕС, заяви Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, представяйки скорошно проучване, направено съвместно с Виенския институт за международни икономически изследвания от името на Коалиция за живот без тютюнев дим.

Ръководителят на изследването каза още, че трябва да се вземе предвид цената на цигарите. „Нашите симулации показаха, че тютюнопушенето в България като процент от населението ще продължи да нараства, ако се запази настоящият модел на облагане на цигарите“, отбеляза експертът.

Според Павел Антонов от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк" и председател на Управителния съвет на Коалиция за живот без тютюнев дим служебният финансов министър е „включил повишаване на акцизите в предложения от него план“.

Словения в момента следва много от препоръките на ЕС по намаляването на излагането на вторичен дим и аерозоли, заяви здравният министър Валентина Преволник Рупел. От догодина в сила влизат по-строги правила като забрана на овкусените електронни цигари и продукти с нагряващ се тютюн, както и затваряне пушалните в закритите обществени и работни места до края на 2025 г.

Националният институт за обществено здраве изчислява, че значително увеличение на цените на тютюна и свързаните продукти също ще допринесе за намаляването на тютюнопушенето като финансовите причини, редом до притесненията за здравето, са най-значимия фактор при отказване от тютюнопушенето.

В Хърватия  се готви приемането на нов закон, който добавя продуктите с нагряване на тютюн към настоящите забрани за пушене на закрито. Новият закон забранява и пушенето на открито на разстояние по-малко от 20 метра от входа на здравна или образователна институция.

Засега няма планове за разширяване на забраната за пушене спрямо други открити обществени места. Забраната за пушене на терасите на кафенетата най-вероятно ще се сблъска със силна съпротива, както от ресторантьорите, така и от техните гости. Посещението на кафене е един от най-ценените социални обичаи, който за хърватите е немислим без цигара. Въпреки различните кампании за борба с тютюнопушенето и увеличените акцизи на тютюневите продукти, пушенето остава популярен навик сред населението на Хърватия.

В Румъния, където средно 34% от населението пуши, пушенето е забранено във всички закрити обществени места, в обществения транспорт и на детските площадки. Според закона за учениците е забранено всякакво пушене в образователните институции, както е и забранена продажбата на свързани продукти на лица под 18-годишна възраст.

Според проучване от 2022 г. от „Системата за наблюдение на рисковото младежко поведение“ 40% от гимназистите в Румъния са пушили поне една цигара през живота си.

Извън ЕС

Босна и Херцеговина: Считано от 13 декември, Федерация Босна и Херцеговина, едната от двете съставни части на страната, налага строга забрана за пушенето на закрити обществени места. От януари 2025 г. цените на цигарите и тютюна ще се повишат заради увеличения акциз като част от стратегията за намаляване на консумацията на тютюн чрез финансов натиск.

 За разлика от това в Република Сръбска пушенето е разрешено в повечето заведения, въпреки че понякога се обсъждат регулаторни промени.

Албания увеличи акциза върху тютюна през януари 2023 г. В опит да подобри допълнително защитата на здравето от тютюневите изделия, Албанската комисия по европейските въпроси през лятото предложи промени в съществуващ закон срещу тютюна. Той има за цел да затегне наказанията за тези, които продават или предлагат тютюн на лица под 18 години, както и да забрани продажбата на електронни цигари, наргилета и други продукти за тази група.

/НС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 09:12 на 18.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация