site.btaОБНОВЕНА Преди 20 години в България е извършена първата трансплантация на черен дроб на седеммесечно момиченце, донор е 23-годишният баща
Първата по рода си трансплантация на черен дроб е извършена у нас на 18 ноември 2004 г. Операцията е направена на седеммесечно бебе, а донор е неговият баща. Животоспасяващата операция бе извършена от директора на болница „Лозенец“ д-р Любомир Спасов и от от проф. Малаго от втората по големина в Европа клиника за трансплантации в Есен, Германия. Детето и неговият баща-донор са изписани от болницата в добро състояние на 20 декември.
В България е извършена първата трансплантация на черен дроб
София, 19 ноември 2004 г. /БТА/ В България бе извършена първата трансплантация на черен дроб. Трансплантацията е извършена на седеммесечно момиченце, а донорът е 23-годишният й баща. Това каза пред журналисти д-р Любомир Спасов, директор на болница „Лозенец“, където е била извършена експлантацията и трансплантацията на органа. Двамата пациенти са в добро състояние.
Експлантацията и трансплантацията бяха извършени вчера от 06:30 ч. до 22:30 часа, като двамата пациенти вече дишат самостоятелно, допълни д-р Спасов. Критичният следоперативен период е една седмица, като детето и бащата ще бъдат наблюдавани и от германските специалисти, участвали в експлантацията и трансплантацията на органа, каза проф. Масимо Малаго от Университетската клиника в Есен, Германия, участвал в операциите. Близо 20 човека български медицински персонал е участвал в експлантацията и трансплантацията. Можем да кажем, че подобна операция е успешна, след като мине около една година, но конкретната трансплантация е направена много добре, обясни проф. Малаго.
Детето е било пациент на Александровска болница, където има още три деца, които биха могли да бъдат трансплантирани веднага, ако се намери подходящ донор.
От началото на годината са починали три деца поради липса на донор на черен дроб и е необходимо да има както живи донори, така и трупни, каза д-р Спасов. По думите му болница „Лозенец“ има капацитета от апаратура и екипи за извършване на трансплантации на черен дроб и от двата вида донори.
Трансплантацията на черен дроб струва около 90 хиляди евро, но при поява на усложнения, цената ѝ може да стигне до 200 хиляди, каза проф. Радослав Гайдарски, завеждащ Клиника по хирургия и урология в болницата. Чернодробната трансплантация, извършена в България струва около 50 хиляди евро и разходите по нея ще се поемат от държавата, каза д-р Спасов.
***
Бебето, на което беше трансплантиран черен дроб, е в добро състояние, критичният следоперативен период е една седмица
София, 19 ноември 2004 г. /БТА/ Седеммесечното бебе Памела, на което вчера беше трансплантиран черен дроб, е в добро състояние. Това каза пред журналисти д-р Любомир Спасов, директор на болница „Лозенец“, където бе извършена трансплантацията. Памела е имала вродена липса на жлъчни пътища и трансплантацията е била животоспасяваща за нея, добави д-р Спасов.
Критичният следоперативен период е една седмица, като детето и бащата, който е донор на черен дроб, ще бъдат наблюдавани и от германските специалисти, участвали в експлантацията и трансплантацията на органа, каза проф. Масимо Малаго от Университетската клиника в Есен, Германия, участвал в операциите. Можем да кажем, че подобна операция е успешна, след като мине около една година, но конкретната трансплантация е направена много добре, обясни проф. Малаго.
Експлантацията и трансплантацията бяха извършени вчера от 06:30 ч. до 22:30 часа, като двамата пациенти вече дишат самостоятелно, допълни д-р Спасов. От 23-годишния баща на Памела е взета лявата част на черния дроб и е присадена на детето, обясни д-р Спасов. По думите му до 6 месеца обема и функциите на черния дроб на бащата ще се възстановят напълно.
Детето е било пациент на Александровска болница, където има още три деца, на които биха могли да бъдат оперирани веднага, ако се намери подходящ донор, обясни той.
От началото на годината са починали три деца поради липса на донор на черен дроб и е необходимо да има както живи донори, така и трупни, каза д-р Спасов. По думите му болница „Лозенец“ има капацитета от апаратура и екипи за извършване на трансплантации на черен дроб и от двата вида донори.
Трансплантацията на черен дроб струва около 90 хиляди евро, но при поява на усложнения, цената й може да стигне до 200 хиляди, каза проф. Радослав Гайдарски, завеждащ Клиника по хирургия и урология в болницата. Чернодробната трансплантация, извършена в България струва около 50 хиляди евро и разходите по нея ще се поемат от държавата, каза д-р Спасов.
Близо 20 души български медицински персонал е участвал в експлантацията и трансплантацията на черен дроб, както и екип, ръководен от проф. Малаго.
***
Бебето, на което бе трансплантиран черен дроб, вероятно ще бъде изписано от болницата след десет дни
София, 22 ноември 2004 г. /БТА/ Седем месечното бебе Памела, на което бе трансплантиран черен дроб, вероятно ще бъде изписано от болницата след десет дни. Това каза пред журналисти д-р Любомир Спасов, директор на болница „Лозенец“, където на 18 ноември бе извършена трансплантацията. Няма признаци за отхвърляне на черния дроб, въпреки че това би могло да се случи по всяко време, каза д-р Спасов. Детето е добре, храни се с адаптирано мляко и има всички белези, че състоянието му се подобрява непрекъснато, допълни лекарят.
След изписването й от болница „Лозенец“ грижите за Памела ще поемат от Клиниката по педиатрия към Александровска болница, уточни той. 23-годишният Пенко – бащата на Памела, който е донорът на черен дроб, също е в добро състояние, добави д-р Спасов.
***
Бебето, на което бе трансплантиран черен дроб, и бащата-донор на органа, са в добро състояние
София, 23 ноември 2004 г. /БТА/ 7-месечното бебе Памела, на което бе трансплантиран черен дроб и бащата, който е донор на органа, са в добро състояние. Това съобщиха на БТА от болница „Лозенец“, където на 18 ноември бяха извършени експлантация и трансплантация на черен дроб.
Жизнените показатели на детето са добри, храни се нормално и засега няма данни за отхвърляне на трансплантирания орган, казаха от болницата.
***
Президентът Георги Първанов посети в болница „Лозенец“ седеммесечната Памела, на която беше трансплантиран черен дроб
София, 26 ноември 2004 г. /БТА/ Президентът Георги Първанов посети днес седеммесечното бебе Памела, на което беше трансплантиран черен дроб в болница „Лозенец“. Памела ще бъде включена в тазгодишната благотворителна инициатива „Българската Коледа“ и събраните в кампанията средства ще се използват и за осигуряване на медикаменти и храни за Памела, каза прессекретарят на президента Бойка Башлиева. Президентът подари на малката Памела детски играчки и обогатена хумана, с която бебето се храни след операцията.
Състоянието на детето е много добро, няма никакви белези за отхвърляне на черния дроб, каза директорът на болница „Лозенец“ д-р Любомир Спасов. Той посочи, че поне още десет дена Памела ще остане в болницата. Бащата на бебето, който е донор на черния дроб, може да бъде изписан още днес, но той иска да бъде до Памела, каза още д-р Спасов. След изписване Памела ще остане диспансеризирана към болница „Лозенец“, тя не се нуждае от специално лечение, периодично ще идва само на контролни прегледи, каза д-р Спасов. За състоянието ѝ ще следят и от педиатричната клиника към Медицинския университет.
***
Седеммесечната Памела, на която през ноември беше направена чернодробна трансплантация, е изписана от болницата „Лозенец“
София, 20 декември 2004 г. /БТА/ Седеммесечната Памела, на която през ноември беше направена чернодробна трансплантация, бе изписана днес от болницата „Лозенец“. Бебето и неговият баща-донор са в много добро състояние, каза пред журналисти д-р Любомир Спасов, директор на болницата „Лозенец“.
Детето ще бъде в продължение на два-три дни в Клиниката по педиатрия към Александровската болница за обучение на родителите му как да се грижат за него след трансплантацията. Вероятно Памела ще посрещне първата си Коледа у дома, в Кула, допълни той.
Екипът на болница „Лозенец“ дари 7 хиляди лева, дрешки и мляко за детето. Парите ще бъдат и за съпътстващото лечение на бебето, допълни д-р Спасов. По думите му ще е необходимо Памела да приема лекарства в продължение на няколко години. Д-р Андрей Кехайов, председател на Българския лекарски съюз, дари от името на организацията на Памела и родителите ѝ 3 хиляди лева, а от свое име дари 2 хиляди лева.
Около Коледа стават чудеса и Памела е едно от доказателствата за това, каза д-р Спасов по време на изпращането на бебето от болницата.
В емисия „Вътрешна информация" БТА съобщава и за първия учебен ден на Памела
Памела - първото дете с чернодробна трансплантация в България, днес тръгна на училище
гр. Кула, 15 септември 2011 г. /Ирена Данаилова, БТА/ Памела Пекова, първото дете с чернодробна трансплантация в България, днес стана първокласник. Седем години след първата чернодробна трансплантация у нас малката Памела е напълно здраво дете и прекрачи прага на СОУ "Васил Левски" в родния град Кула. На нейния празник в училището днес дойде целият лекарски екип от университетска болница "Лозенец", воден от доц. Любомир Спасов, за да поздравят Памела.
Памела Пекова е първото дете в България с присаден черен дроб. Животоспасяващата операция бе извършена през ноември 2004 година, когато тя бе бебе, припомни на празника д-р Любомир Спасов. Операцията преди седем години се извършва от професор Масимо Малаго, д-р Фуат Занер, д-р Урсула Вегнер от университетската клиника в Есен (Германия) и директора на болницата доц. д-р Любомир Спасов. Пациентът - 7-месечното момиченце Памела е с вродена липса на жлъчни пътища, а донор е неговият 23-годишен тогава баща Пенко Пеков. Продължителността на операцията е около 14-15 часа и е успешна.
В годините момиченцето и неговото семейство беше подпомогнато след трансплантацията със средства от "Българската Коледа". От 2004 г., когато на Памела бе направена първата чернодробна трансплантация в България, досега в университетската болница "Лозенец" са направени още над 30 такива операции. От тях 20 са на деца, уточни д-р Спасов.
****
Днес – 20 години по-късно Памела вече е студентка, посочва самият проф. Спасов по повод годишнината от успешната трансплантация. В информация до медиите той казва: „18 ноември е изключително специален ден в живота ми. Това е денят, в който стъпихме на непокорен връх в българската медицина, а Памела се превърна в неин символ. Доказахме, че като специалисти сме на равно европейско ниво и можем да спасяваме всеки човешки живот. Важно е, като хора и лекари-професионалисти да гледаме в една посока, да лекуваме, да помагаме на хората и да вършим добро“.
/МВ/
news.modal.header
news.modal.text