ОБЗОР

site.btaИлон Мъск - в сянката на президента или президент в сянка на САЩ

Илон Мъск - в сянката на президента или президент в сянка на САЩ
Илон Мъск - в сянката на президента или президент в сянка на САЩ
Илон Мъск говори на предизборен митинг на Тръмп в Ню Йорк, 27 октомври 2024 г. снимка: АП/Evan Vucci

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Илон Мъск и бившият кандидат за президент, републиканецът Вивек Рамасвами ще оглавят новосъздаденото министерство за правителствена ефективност, предадоха световните агенции. Мъск и Рамасвами "ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции“, заяви Тръмп. Въпреки че той нарече новото ведомство „министерство“, то няма да е част от правителството, отбеляза Асошиейтед прес. На английски името му е  Department of Government Efficiency, което води до съкратеното DOGE  и е препратка към любимата криптовалута на Мъск - Dogecoin. Тръмп заяви, че Мъск и Рамасвами ще работят извън правителството, за да предлагат на Белия дом "съвети и насоки", и ще си партнират с Бюрото за управление и бюджет, за да "проведат мащабна структурна реформа и да създадат невиждан досега предприемачески подход към правителството". Той добави, че този ход ще доведе до шок в правителствените структури.

Не е ясно как ще функционира новото ведомство, отбелязва АП. То би могло да попадне в обхвата на Закона за федералните консултативни комитети, който дефинират правилата за работа и отчетност пред обществеността за консултативните органи. Едно е сигурно - новото ведомство ще престане да съществува преди края на новия президентски мандат на Тръмп. Милиардерът заяви вчера, че работата на Мъск и Рамасвами ще приключи до 4 юли 2026 г., отбеляза Ройтерс. Дотогава двамата ще трябва да са превърнали американската администрация в едно по-малко по размери и разходи и по-ефективно като работа правителство, което ще бъде "подарък" за страната по случай 250-годишнината от подписването на Декларацията за независимост.

Номинирането на Мъск начело на точно такова ведомство се очакваше от известно време. Изненада е, че той ще дели позицията с още един човек, отбелязват коментатори. Мъск по принцип е свикнал на решения и действия, които могат да се определят като самосиндикални. Дали сега той ще свикне лесно с това, че ще трябва да дели ръководството на едно ведомство с някой друг? И дали този някой друг не е сложен нарочно от Тръмп да дели властта с Мъск, за да озаптява поривите на ексцентричния технологичен магнат?

От новото ведомство се очаква да намали да намали с 2 трилиона долара федералния бюджет, който понастоящем е 7 трилиона долара, отбелязват Франс прес и АНСА. Още преди да бъде обявено номинирането му, миналата седмица Мъск увери, че ще внесе във Вашингтон същия твърд подход като този в компаниите си, но същевременно обеща и едно хуманно и справедливо отношение към федералните служители, които ще бъдат принудени да напуснат федералната администрация в резултат на въвежданите от него реформи. Мъск увери, че те ще получат обезщетения, възлизащи на тяхната заплата за 2 години. „Трябва да направим големи съкращения на обществените разходи. Трябва да насочим хората да работят на по-продуктивни места в частния сектор“, заяви Мъск в „Екс“ няколко часа след победата на Тръмп на 5 ноември.

Назначението на Мъск би могло да доведе до конфликт на интереси за неговите компании. Компанията за електромобили „Тесла“  сега е разследвана от съответните регулаторни органи заради пътни инциденти, свързани със самоуправляеми електромобили. А другата компания на Мъск – „Спейс Екс“ сега е незаобиколим партньор на американската федерална космическа агенция НАСА. По време на победоносната си реч 5 ноември Тръмп похвали по-специално успехите на „Спейс Екс“, като припомни зрелищното прехващане с роботизирани ръце през октомври на първата степен на мегаракетата „Старшип“ на „Спейс Екс“ по време на тестови полет, което проправя и пътя за нейното евентуално повторно използване. С ракетата се планира да се изстрелват кораби, предназначени да достигат до Международната космическа станция или да потеглят на мисии до Луната и Марс.  Трета компания собственост на Мъск – „Екс“, е една от най-популярните и мащабни в света социални мрежи редом с „Фейсбук“, „Инстаграм“, „ТикТок“, „Телеграм“, като в нея милиардерът изразява свободно мнението си по какви ли не въпроси.

Първите изявления на Мъск за реформи на администрацията още преди Тръмп да го номинира, сочат, че той вероятно ще се опита да наложи работното темпо и работния ритъм от неговите частни компании във федералната администрация. „Америка е една нация на съзидатели. Скоро ще бъдете свободни да градите“, обеща Мъск в „Екс“ след победата на Тръмп. Постът му беше илюстриран с преправена снимка, на която той носи мивка в Белия дом. Това беше закачлива препратка към снимката, показваща го как влиза, държейки мивка, в централата на компанията „Туитър“, след като я купи през 2022 г., припомня Франс прес. Мивката беше възприета тогава като символ на решимостта на Мъск да изчисти компанията от миналото й и да я трансформира радикално. Веднага след това той отстрани ръководния екип на социалната мрежа, а после и хиляди служители. След което смени името на „Туитър“ на „Екс“. Много останали на работа служители се оплакват сега от създалата се в компанията токсична работна среда след появата на Мъск начело й. От токсична работна среда се оплакват и служители на компаниите „Тесла“ и „Спейс Екс“.

"Досието на Илон Мъск като шеф на компании е един безкраен списък от импулсивни уволнения и  отмъщения", отбеляза още преди 2 години „Лос Анджелис таймс“. През юни на настоящата година същото издание написа, че 8 служители, които са били уволнени от „Спейс Екс“, съдят Мъск. Те твърдят, че са били отстранени от компанията, след като са поискали от ръководството й да се справи с токсичната работна култура, в която изобилствали сексуални посегателства и разнородна дискриминация. В друга компания на Мъск – „Екс“ бивши служители разказват, че при неговото управление тя се е превърнала в "токсичен партньор, който мрази жените и прибягва до заплахи", отбелязва британското „Таймс“. След като Мъск купи социалната мрежа, в редица медии се появиха информации, че заради работното темпо там, служители са принудени да спят в офисите си. В трета компания на Мъск – „Тесла“ инвеститор преди 2 години заведе дело срещу  Мъск заради твърдения, че фирмата не е реагирала на оплаквания за тормоз и дискриминация, припомня „Форбс“.

Всички тези критики и обвинения срещу милиардера обаче не намаляват уважението и възхищението, което Тръмп изпитва към него. Мъск беше в Палм Бийч, където Тръмп обяви победата си пред множество от свои фенове в нощта след изборите на 5 ноември. В победоносната си реч Тръмп нарече Мъск "супергений" и заяви, че такива гении като Мъск трябва да се защитават.

Според американски, френски и италиански медии  Илон Мъск може да се дефинира като другия голям победител от президентските избори в САЩ. Според Франс прес сега с новото назначение Мъск ще бъде един голям победител в сянката на Тръмп.  АНСА коментира, че Мъск може да е направо президент в сянка.

Мъск изигра неочаквана роля в предизборната кампания на Тръмп, като похарчи за нея над 110 милиона долара, припомня Франс прес. Той проведе и поредица от предизборни митинги в подкрепа на Тръмп в един от седемте оспорвани щата – Пенсилвания. Основа Комитет за политическо действие и организира предизборна лотария, по време на която раздаваше на случаен принцип по 1 милион долара дневно на регистриран гласоподавател от седемте колебаещи се американски щати в замяна на подписване на петиция в подкрепа на свободата на словото и на правото за носене на огнестрелни оръжия. Демократите разкритикуваха този подход като купуване на гласове.  Мъск не се поколеба и да използва притежаваната от него социална мрежа „Екс“, за да тиражира предизборните послания на Тръмп, по-специално тези за имиграцията.

Веднага след победата на Тръмп на изборите акциите на една от компаниите на Мъск – тази за електромобили „Тесла“ скочиха на борсата, което донесе на най-богатия човек на планетата допълнителни 15 милиарда долара, съобщи „Форбс“.

Но очевидно Тръмп ще се осланя на Мъск не само по въпроси, свързани с реформата на федералната администрация на САЩ.  Мъск вече се намеси по няколко външнополитически досиета. Миналия петък редица медии в САЩ, сред които „Аксиос“, „Ню Йорк таймс“ и „Уолстрийт джърнъл“ съобщиха, че Мъск е участвал в първия телефонен разговор между президента на Украйна Володимир Зеленски и Тръмп след победата на Тръмп на президентските избори. Новината се завъртя бързо и в световните агенции. Според американските издания Мъск е бил в резиденцията на Тръмп във Флорида, когато той се е обадил на Зеленски.  В даден момент републиканецът е подал телефона на милиардера, който е говорил за кратко с украинския лидер. Зеленски е благодарил на Мъск за сателитната услуга „Старлинк“, която Мъск е предоставил на Украйна, отбелязва Франс прес. Милиардерът е уверил Зеленски, че ще продължи да помага на Украйна с тази услуга за сателитна връзка. По същата тема АНСА добавя, че разговорът на Тръмп със Зеленски, в който се е включил Мъск, е продължил 25 минути. По време на него не е бил дискутиран в детайли планът за мир на Зеленски, но в края на разговора украинският лидер се е почувствал успокоен, че победата на Тръмп няма да навреди на Украйна. Зеленски е поздравил Тръмп за изборната победа, а Тръмп е казал на Зеленски, че ще продължи да подкрепя Украйна, без да навлиза в детайли.  По време на разговора обаче много неща не са били казани и много неща са останали неизвестни, отбелязва „Аксиос“. А след разговора, в „Екс“ Мъск написа, че „Времето на спекулантите, които подстрекават към война, свърши".

Не бива да се забравя, че преди 2 години Мъск предложи свой план за мир в Украйна, припомнят Ройтерс и Асошиейтед прес. Според него Русия трябва да запази анексирания от нея украински полуостров Крим, а Украйна трябва да възприеме неутрална позиция и да се откаже от амбициите си да стане член на НАТО. Мъск освен това предложи в 4 украински области, в които Москва организира псевдореферендуми за присъединяване към Русия, които нито Украйна, нито международната общност признаха за законни, да се произведат нови общонародни допитвания, организирани от ООН. Тогава всички тези идеи на Мъск бяха отхвърлени от Зеленски, припомня „Аксиос“

Мъск се намеси тези дни и в политическата криза в Германия. Ден след като германският канцлер Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиян Линднер заради непреодолими различия между тях, основно по бюджетните въпроси, Мъск написа на немски в „Екс“, че Шолц е луд, препоствайки коментар на шведски журналист относно политическата криза в Германия, припомня Франс прес. По този повод говорителката на германското правителство Кристиане Хофман заяви: „В „Екс“ цари свободата всеки да прави, каквото си иска“. Самият Шолц в отговор на журналистически въпрос по време на неформалната среща на върха на ЕС в Будапеща заяви, че коментарът на Мъск не е бил много любезен.

Не за първи път Мъск атакува Германия. През септември миналата година той разкритикува подкрепата на Берлин за неправителствени организации, спасяващи мигранти в Средиземно море и докарващи ги в Италия, което създава проблеми на италианските власти, припомня Франс прес.

Вчера Мъск предизвика истинска буря в Италия заради коментар точно по миграционната тема, обобщават АНСА и Франс прес. Той разкритикува съдиите от съда в Рим, които за втори път направиха спънка в плана на италианския премиер Джорджа Мелони да изпраща определени категории мигранти в центрове за настаняване на албанска територия, докато в Италия се обработват техните молби за предоставяне на убежище. Съдиите  от римския трибунал сезираха европейското правосъдие заради транспортирането на нова група от мигранти в Албания и сега очакват отговор от европейските съдии дали планът на Мелони съответства на европейското законодателство. По този повод Мъск заяви, че въпросните римски съдии трябва да бъдат отстранени, което беше възприето като неприемлива намеса в италианската вътрешна политика от негова страна. Този коментар на милиардера беше приветстван от политици от италианската десница, сред които вицепремиера на Италия Матео Салвини, който вече нарече решението на римските съдии "политическо и насочено срещу италианците", предаде АНСА. Салвини каза, че изявлението на Мъск не е намеса във вътрешните дела на Италия,  а е просто оценка, каквато правят и други американци. Вицепремиерът запита и какво ще се случи ако някой от мигрантите, които благодарение на решението на римските съдии сега бъде докаран от Албания в Италия и извърши един ден престъпление на италианска територия. "Тогава кой ще е виновен за това?", попита Салвини и допълни, че "вината ще бъде на някой съдия, който си мисли, че да се вкарват политически идеи в съда е нещо нормално".

По-малкият съюзник в управляващата коалиция на Италия -  Маурицио Лупи от партия „Ние умерените“, обаче каза, че: „Думите на Илон Мъск са неуместни, защото дори и да идват от чужбина, те подклаждат сблъсък със съдебната система, който десноцентристите не искат“.

Много по-остри критики, както се очакваше, дойдоха от редиците на левоцентристката опозиция в Италия. Анджело Бонели, единият от лидерите на „Съюз Зелени и Леви“, и Андреа Казу от Демократическата партия призоваха италианската премиерка Мелони да защити италианската демокрация. Те нарекоха коментара на Мъск „неприемлива намеса и сериозен проблем за демокрацията“. Двамата политици нарекоха Мъск и „дясната ръка“ на Тръмп.

Италианският национален съюз на магистратите също призова Мъск да уважава италианската съдебна система и италианското правосъдие. „Надяваме се, че ще има по-голямо институционално уважение към съдебната власт и юрисдикция", заяви генералният секретар на Съюза на магистратите Салваторе Кашаро. "Шокирани сме от тази намеса на един много мощен чуждестранен магнат", заяви заместник-председателят на Националната асоциация на магистратите Алесандра Мадалена. "Тук не става само за заплаха над независимостта на съдебната власт, а става дума за суверенитета на Италия“, заяви тя.

Ернесто Карбоне, член на италианския Висш съдебен съвет, разкритикува "новите олигарси, които имат амбициите да контролират световната политика и които са опасност за демокрацията, допълва Франс прес.

След победата на Тръмп на изборите Мелони беше сред първите лидери, обадили се да поздравят милиардера за победата му. Тя обаче се обади по телефона и на Мъск. Мелони съобщи лично за този телефонен разговор в акаунта си във Фейсбук „Убедена съм, че ангажираността на Мъск и неговата визия могат да бъдат важен ресурс за САЩ и за Италия в духа на сътрудничеството насочено към посрещане на бъдещите предизвикателства“, написа Мелони акаунта си във Фейсбук, придружавайки това писание със снимка на нея и Мъск широко усмихнати по време на тяхна среща в канцеларията на Мелони през юни 2023 г.

Мъск на няколко път се е изказвал в подкрепа на политиките на Мелони в борбата с незаконната имиграция и за увеличаване на раждаемостта в Италия, припомня АНСА. Освен че проведе среща с Мелони през юни 2023 г. в канцеларията й, той беше и гост на фестивала „Атрею“, организиран от нейната партия през декември 2023 г. в Рим. През септември тази година Мъск връчи в Ню Йорк на Мелони наградата за глобално лидерство на Атлантическия съвет.  „Тя е още по-красива отвътре, отколкото отвън. Тя е автентична, честна и проницателна. А това не винаги може да се каже за един политик“, заяви тогава Мъск по адрес на Мелони и я похвали Мелони за свършената от нея работа като премиер. Мъск нарече тази работа "невероятна" и каза, че тя е довела до икономически растеж и заетост в Италия. В отговор на ласкателствата на Мъск Мелони го нарече „скъпоценен гений“. Заради тази размяна на ласкави думи дори тогава се появиха шеги за романтична забежка между двамата и  Мъск трябваше да се оправдава публично, че между него и Мелони няма никакъв романс, припомнят редица англоезични медии, сред които „Политико“, „Индипендънт“, „Ню Йорк пост“ и „Скай Нюз“. Мъск дори постна коментар в „Екс“ по този повод. „Нямам никаква романтична връзка с премиера Мелони“, категорично отрече тогава милиардерът.

Сега се очертава сблъсък между Мъск и Франция тъй като няколко френски медии, сред които Франс прес, „Монд“, „Фигаро“ и „Паризиен“ дават на съд „Екс“, защото използва тяхното съдържание, без да им плаща. Става дума за два иска. Първият е внесен от Франс прес още миналата седмица и по случая първо съдебно заседание ще има на 15 май догодина. Вчера в съвместно изявление „Монд“, „Фигаро“, „Лез Еко“, „Паризиен“, „Нувел обс“, френското издание на „Хъфингтън пост“ също обявиха, че дават на съд „Екс“. Преди това  петдесетина медийни издатели във Франция предприеха сходни действия по същите причини и срещу друг американски гигант – „Майкрософт“, припомня Франс прес.

Кой е Илон Мъск? Той е роден на 28 юни 1971 г. в Претория в Република Южна Африка в семейството на канадка и южноафриканец. Майка му Мей Мъск на зряла възраст стана модел и пример за подражание. По професия тя е диетоложка. Баща му Ерол Мъск е бил инженер, политик и бизнесмен, а днес е пенсионер. Отрано Мъск се интересува от книги, от компютри, от космос, от нови технологии. Твърди, че е бил тормозен в училище. Днес той има южноафриканско, канадско и американско гражданство. 

Пътят на Мъск към успехите е дълъг и минава през различни начинания, основно технологични, откакто пристига в САЩ съвсем в началото на 90-те години на миналия век. За живота на Мъск има изписани редица биографични книги. Сред тях са и публикуваните в България "Илон Мъск. Рискувай всичко" на южноафриканския журналист Майкъл Влисмас, „Илон Мъск. В преследване на мечтите“ на Александър Немиров, „Илон Мъск: PayPal, Tesla, SpaceX и походът към невероятното бъдеще“ на Ашли Ванс. За Мъск може да се научи и от автобиографичната книга на майка му Мей Мъск „Жената, която има план“, която също е преведена в България. Днес състоянието на милиардера се оценява на 304 милиарда долара, по данни на „Форбс“.

Според Мъск една от екзистенциалните заплахи за света произтича от демографския спад.  Подобни безпокойства се изразяват и от премиерите на Италия и Унгария, от папата, а вчера долната камара на руския парламент като част от усилията на Кремъл срещу демографския спад в Русия прие закон, който забранява пропагандата на живота без деца, припомнят световните агенции. Самият Мъск е допринесъл за демографския прираст с това, че е многодетен родител. За 20 години той е станал 12 пъти баща, припомнят италианското издание на „Венити феър“ и изданието „Амика“.  Но много от децата на Мъск са родени с помощта на асистираното оплождане или от сурогатни майки, което не се харесва на привържениците на традиционните подходи за зачеване. Самият Мъск предлага да стане донор на спермата си, защото се страхува, че интелигентните хора по света не искат да имат деца, а именно, според него, те трябва да имат деца.

Първите 6 деца на Мъск са от връзката му с канадската писателка Джъстин Уилсън. Първородното им дете Невада Александър, родено през 2002 г., умира 2 месеца по-късно от синдрома на внезапната бебешка смърт. Два месеца след смъртта на бебето двойката отива в клиника за ин витро оплождане, за да може да има колкото се може повече деца и то наведнъж. През 2004 г. се раждат близнаците Хавиер и Грифин. А през 2006 г. на бял свят идват и тризнаците Кай, Саксън и Деймиън. От тези 5 деца от първата връзка на Мъск Грифин е известен, защото придружава баща си по време на среща с папата Франциск през 2022 г., припомня „Венити феър“. Хавиер си спечелва световна слава, като променя пола си и става Вивиан Джена. За Кай, Саксън и Деймиън се твърди, че учат в учебно заведение, основано от баща им, който не харесвал съществуващите в САЩ училища. За Деймиън се твърди, че е гений по математика и физика, като и в областта на класическата музика и че дори баба му Мей Мъск смятала, че той е по-интелигентен от Илон Мъск. Милиардерът и  Джъстин Уилсън се разделят през 2008 г. и децата остават при майка си.

След това Мъск се впуска във връзка, белязана от емоционални възходи и спадове, с английската актриса Талула Райли. Двамата се женят през 2010 г., развеждат се 2 години по-късно, женят се повторно през 2013 г. и скъсват окончателно през 2016 г. Заради много кризи нямат време за създаването на деца.

През 2018 г. Мъск се впуска в нова връзка с канадската певица Граймс и започва фазата на създаване на деца със странни имена. През 2020 г. се ражда бебе, което е кръстено X Æ A-12. И докато хората се чудят как точно се произнася това, Граймс пояснява, че средният символ е заимстван от заглавие на нейна песен, че А-12 е името на разработен от компанията „Локхийд Мартин“ самолет, предназначен за ЦРУ, на който инженерите по време на проектната фаза казвали „Архангел“, пише Би Би Си. А „X“ просто е любима буква на Мъск, която той използва в името на редица свои компании, припомня Си Би Ес нюз. Мъск споделя, че води бебето в централата на „Туитър“ по време на важни срещи там, припомня „Венити феър“ А Граймс разказва, че детето е фен на ракетите и когато през април 2023 г. ракетата „Старшип“ на „Спейс Екс“ се взривява, то преживява тежък шок заради това.

Малко след раждането на малчугана бракът на Мъск и Граймс навлиза в криза. Двойката се разделят през септември 2021 г. Паралелно с тази семейна криза в живота на Мъск се появяват още деца. През ноември 2021  г. се раждат близнаците Страйдър и Азур, заченати ин витро от Мъск и канадката Шивън Зилис, заемаща ръководен пост в друга от компаниите на Мъск – „Нюралинк“, която разработва интерфейс между човешкия мозък и компютрите. Междувременно Мъск се помирява с Граймс, а през декември 2021 г. двойката съобщава, че има второ дете от сурогатна майка, което те кръщават Exa Dark Sideræl. Странното име идвало от екзафлоп (единица за калкулиране на операциите на суперкомпютрите), английското прилагателно dark, означаващо тъмен, но според Граймс и Мъск, обрисуващо и неизвестното, и от по-странното изписване на английското прилагателно siderеal, означаващо звезден. Впоследствие те променят името на детето на Y, а Граймс обрисува второто си отроче като "гениално инженерче".  С помощта на сурогатна майка Мъск и Граймс се сдобиват през 2023 г. с трето дете, което наричат Techno Mechanicus и на което казват на галено Тау. Сега Мъск и Граймс са разделени окончателно и спорят за попечителството върху трите им общи деца. А междувременно Мъск и Шивън Зилис се сдобиват с второ общо дете през юни на настоящата година, чието име и пол все още не са оповестени.

И докато Мъск празнува избирането на Тръмп за президент и се радва на новото си назначение, неговата транссексуална дъщеря Вивиан Джена му нанесе удар. Тя заяви, че не вижда бъдещето си в САЩ при управлението на Тръмп, въпреки че то ще продължи само четири години. Тя се опасява, че администрацията на Тръмп ще въведе медикаменти срещу транссексуалните, но дори и това да не се случи, то хората, които са избрали Тръмп за президент, ще бъдат винаги в САЩ. Транссексуалната дъщерята на Мъск допълва, че поради тази причина ще напусне страната. Вивиан Джена още преди 2 години замрази отношенията си с Мъск, като поиска да смени името си и прие фамилията на майка си. Тогава тя каза, че не иска да бъде свързвана с Илон Мъск по никакъв начин, припомня "Венити феър".

 

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 16:34 на 29.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация