site.btaОбщина Шумен: Изложбата „България. Иновации и традиции“ гостува в Шумен
Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложба „България. Иновации и традиции“ на 12 ноември от 17:30 ч. в ХГ „Елена Карамихайлова“ (първи етаж). Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.
На откриването ще прозвучат творби на шуменски класици в изпълнението на Камерен състав към Симфониета Шумен: Гергана Петрова, Теодора Юлкова и Галя Ушева. Водещ ще бъде програмният директор на Jazz FM Светослав Николов.
Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността.
Организатори са Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, фондация „Аматерас“ и радио Jazz FM, в партньорство с Община Шумен и финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Д-р Тодор Тодоров е известен на световната сцена като творец в областта „ЕлементаЛна скулптура“, като включва природните енергии в произведенията си. Монументален скулптор, познат с произведенията си в градската среда, той е автор на Водната каскада „13 века България“ в Шумен. Това е най-големият хоризонтален паметник в България.
В началото на творческата си кариера той изпълнява и редица мозайки, сред които тази на светите братя Кирил и Методий в църквата „Сан Клементе“ в Рим. В 72 реализирани проекта негови творби одухотворяват обществени пространства в 21 държави на пет континента. Работите му в малък формат са притежание на държавни и частни колекции в целия свят. Изложбите му от кавалетна скулптура у нас и в чужбина са над 100 групови и 28 самостоятелни. Член е на Съюза на българските художници, Кралското британско дружество на скулпторите, Международната организация за кинетично изкуство и др. Негови статии и лекции за монументалната скулптура в градска среда отразяват съвременните тенденции в областта. Д-р Тодор Тодоров е и преподавател, а през 2014 г. издава „ЕлементаЛна скулптура – теория и практика“.
Даниела Тодорова е автор в областта на хартиеното изкуство и куратор в сферата на изящните изкуства. В три последователни години – от 1985 г. до 1987 г., печели национални конкурси за дизайн на стъкло, а след това – и множество отличия за съвременно изкуство. През 2000 г. двамата с Тодор Тодоров създават в шотландския град Хамилтън монументален комплекс от скулптура и витражи, обявен за най-добрия обект, посветен на Милениума. Има над 55 самостоятелни изложби и участва в близо 200 групови, както и в 39 резиденции по цял свят.
Като арт директор на председателстваната от д-р Тодор Тодоров фондация „Аматерас“ е създател на „София хартиен арт фест“ с международен конкурс и с десетки международни изложби в България и по света. Важен фокус на фондацията са събитията за развитие на творческите способности на младите творци. Член е на Съюза на българските художници и на Световната асоциация на работещите с хартия автори IAPMA.
/ВМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text