site.btaУчени в САЩ намират нови начини за лечение на застрашени прилепи, страдащи от инфекциозна болест
Учени в САЩ се надяват да успеят да овладеят заболяване, от което страдат прилепите, предаде АФП. Националният парк „Мамутова пещера“, намиращ се в американския щат Кентъки, е един от засегнатите райони от болестта.
„Синдромът на белия нос“ (White-nose syndrome - WNS) е гъбично заболяване на северноамериканските прилепи, довело до драматично намаляване на популацията на прилепите в Съединените щати и Канада. Болестта, наречена така заради белите петна по муцуните на прилепите, засяга зимуващите, като ги събужда и ги принуждава да изразходват енергийните си запаси. В няколко американски пещери са открити мъртви прилепи, които са се вкопчили в други болни или са пълзели по земята, припомня АФП.
За първи път болестта е идентифицирана през февруари 2006 г.. Оттогава синдромът бързо се разпространява. В началото на 2018 г. той е идентифициран в 33 американски щата и седем канадски провинции.
Две десетилетия по-късно все още не е намерен лек, но учените най-накрая започват да въвеждат редица мерки за намаляване на въздействието на болестта. В „Мамутова пещера“ експертите са започнали да се борят с гъбичките.
„Когато за първи път се сблъскахме с тази ситуация, нямахме никаква представа какво се случва. Сега разполагаме с множество ефективни средства, които ни помагат да се борим с това заболяване и да опазим прилепите“, каза Джонатан Райхард, специалист по инфекциозната болест „Синдромът на белия нос“.
Тези средства за борба с инфекцията включват опушване на животните и пещерите, за да се забави развитието на гъбичките. За целта учените пръскат стените на пещерата с химикал през лятото. Друго обещаващо решение е ваксина срещу инфекцията.
Според експерта благодарение на различните методи за борба със заболяването учените ще могат да помогнат на определен брой прилепи да преминат през началната фаза на заболяването.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text