site.btaВ навечерието на Деня на българските архиви ще бъде представена третата книга от поредицата, посветена на 125-годишнината от основаването на БТА - „125 години Българска телеграфна агенция. Истинските новини. Събития от архивите – 1898 – 2023“.
В навечерието на Деня на българските архиви ще бъде представена третата книга от поредицата, посветена на 125-годишнината от основаването на БТА - „125 години Българска телеграфна агенция. Истинските новини. Събития от архивите – 1898 – 2023“.
През 2023 г. Българската телеграфна агенция навърши 125 години от излизането на първия бюлетин, написан и подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Както преди 125 г., така и днес БТА събира, обработва, съхранява и разпространява в страната и чужбина информация за политически, икономически, обществени, културни, научни и спортни събития от България и света.
Една от основните цели на БТА е запазването и съхраняването на архивите с информационните ѝ емисии, които пазят паметта на България. Във връзка с отбелязването на 125-годишнината на Агенцията се зароди идеята за издаване на книга, която да разказва за историята ѝ в периода от 1898 до 2023 г., за нейната структура, организация и личностите застанали начело. Първоначалният замисъл за създаването на книга беше тя да бъде еднотомно издание, но в процеса на работа материалите ставаха все повече и повече, и за да бъде БТА максимално изчерпателна за собствената си история, книгата се превърна в поредица от три части.
Първото издание „Лични свидетелства“ съдържа 55 лични свидетелства на бетеанци, на хора, които са прекарали част или целия си живот в БТА, но всеки от тях е дал своя принос. И все пак в книгата е представена една малка част от голямото богатство, а именно хората.
Второто издание „История на БТА 1898-2023“ е изследване на нейната институционална история от създаване ѝ през 1898 до 2023 г. Подготовката ѝ включваше проучването и събирането на различни източници и архивни документи. Това издание очертава хронологичните граници на различните исторически периоди. Проследява промените в структурата и дейността на БТА. Това изследване има за цел да запълни липсващите полета от историята на БТА, които до този момент не са били обект на проучване.
Третото издание „125 години Българска телеграфна агенция. Истинските новини. Събития от архивите 1898 – 2023“ е третата и последна книга, посветена на годишнината. Тя представя събитията в три века, през които националната информационна агенция на България отразява истинските новини за България и света. Тази книга е натрупаната в архивите на БТА памет, което я превръща в пазител на знания. В третата книга са използвани материали от архива на БТА, който съхранява всички емисии на Агенцията от създаването ѝ през 1898 г. до днес. В книгата са представени по едно събитие с текст и снимка от България и света за всяка година от 125-годишната история на БТА.
Идеята за създаването на третата книга е на генералния директор на БТА Кирил Вълчев. Задачата по реализирането е възложена на Генка Иванова, директор на дирекция „Вътрешна информация“ и на Милена Георгиева, старши отговорен редактор в отдел „Справочна“. Предговорът е на Панайот Денев, директор на БТА в периода 1997-2002 г. Редактори са проф. Румяна Прешленова, която ръководи Института по балканистика към БАН и Евгения Друмева, заместник-генерален директор на БТА. В екип „Архиви и справочна“ по книгата са работили Десислава Севова, Милена Георгиева, Пламена Вакареева, Цветанка Дондоровска, Камелия Дакова, Антоанета Янкова, Атанаска Дурчева, Стефка Петрова, а в екип „Фотоархиви“ – Богдана Димитрова, Виолетка Петкова, Маргарита Гергова, Николай Николов. Дизайнът и предпечатът са на Богдана Димитрова. Технически редактор е Анета Паунска, а коректор на изданието – Марта Иванова.
Архивният фонд от бюлетини на БТА наброява около 6 млн. страници и през 2023 г. започна дигитализацията на фонда като част от проекта „Дигитализация на специализираните архивни и справочни фондове на Българската телеграфна агенция (БТА), който е компонент четири от проекта на Министерството на културата „Дигитализация на музейни, библиотечни и аудиовизуални фондове“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. До момента са дигитализирани 1 626 803 страници от бюлетините на БТА в периода 1898-1973 г. и 152 459 снимки част от фотоархива на Агенцията в периода 1952-1958 г. Срокът на изпълнение на проекта е до юни 2026 г.
Трите юбилейни издания са паметта за всеки ден от 125 годишната история на България, но те пазят и паметта за себе си, паметта за всички, които изградиха БТА и са дали своя принос за вчера, днес и утре.
/ДС/
news.modal.header
news.modal.text