site.btaОБНОВЕНА Близо 630 000 души и семейства им ще подобрят условията на труд и на живот, посочват от екипа на Програма „Развитие на човешките ресурси“
Със загриженост и зачитане на човешкото достойнство на всеки българин, Програма „Развитие на човешките ресурси“ насочва подкрепата на Европейския социален фонд + за развитието и адаптирането на трудовия потенциал на страната към предизвикателствата на пазара на труда. С планиран ресурс от 1,6 млрд. лв. до 2030 г. ще бъдат достигнати близо 630 000 души и техните семейства, чиито условия на труд и живот ще бъдат подобрени чрез мерки. За това информират от екипа на Програма "Развитие на човешките ресурси" (РЧР) на официалната фейсбук страница "Посоката избираш ти". Публикацията е във връзка със Световния ден за достоен труд, който се отбелязва днес.
Подобряването на условията на труд и живот се предвижда чрез адаптиране на работниците, предприятията и предприемачите към промените на пазара на труда в условията на преход към „зелени“ работни места, дигитализиране на технологичните процеси и навлизане на Изкуствения интелект. За цел са осигурени обучения, преквалификация, стаж и чиракуване. Заложено е включване в заетост на групите в неравностойно положение на пазара на труда в изпълнение на Стратегията по заетостта за периода 2021 – 2030 г. Предвидени са и мерки за младите хора и дългосрочно безработните. Програмата обръща внимание и на балансираното участие на половете на пазара на труда. До момента 2400 проекта на обща стойност 1,5 млрд. лв., подкрепени при предходния програмен период - 2014-2020, улесняват достъпа до заетост на хората от уязвимите групи и подобряват качеството на хиляди работни места, коментират от екипа на ПРЧР.
Световният ден за достоен труд се отбелязва от 2008 г. по инициатива на Международната конфедерация на профсъюзите, информира отдел „Справочна“ на БТА. Целта е да мобилизира синдикатите от целия свят да отстояват позицията, че осигуряването на достойни условия на труд за хората е най-добрият начин за борба с бедността в световен мащаб. Мотото на деня за 2024 е: "Работниците заслужават мир и демокрация".
От Конфедерацията на труда „Подкрепа“ напомнят, че за синдикалното движение достойният труд и достойните работни места са неразделна част от мира и от спазването на демократичните принципи в обществото. От синдиката коментират, че липсата на демократични общества ограничава правото на работещите да участват в процесите на вземане на решения – решения, които пряко засягат живота и здравето им.
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КСНБ) посочва, че от Европейската конфедерация на профсъюзите апелират за качествени работни места. „Това означава за работниците да има достойно заплащане, сигурност, безопасна работна среда, достъп до социална защита, баланс между личния и трудовия живот, колективно трудово договаряне и представителство от синдикат“, се казва в съобщение на българския синдикат, публикувано на сайта. От КНСБ цитират и генералния секретар на Международната конфедерация на профсъюзите Люк Триангъл, според когото правителствата не успяват да разрешат конфликти по света чрез дипломация, докато работниците и техните синдикати продължават да участват в мирни преговори. Работниците трябва да бъдат включени в мирните и възстановителните процеси, ако искат да успеят и да създават необходимите условия за траен мир и стабилност, смята Триангъл.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text