site.btaБайерн Мюнхен победи Реал Мадрид, шампионът Панатинайкос стартира с успех новия сезон в баскетболната Евролига

снимка: Matthias Balk/dpa via AP

Байерн Мюнхен постигна домакински успех над финалиста от миналата състезателна година Реал Мадрид с 97:89 (26:29, 26:22, 12:22, 33:16) в двубой от първия кръг за сезон 2024/2025 в баскетболната Евролига за мъже, игран в новата зала на германския клуб „САП Гардън“.

Домакините имаха аванс от 52:51 на почивката, а по-силна трета четвърт изведе испанския тим напред със 74:64 преди последните 10 минути. В тях Байерн Мюнхен си върна водачеството, а 20 секунди преди края аржентинецът Факундо Кампацо доближи гостите на точка при 89:90 след тройка и малко по-късно два точни наказателни удара.

Сърбинът Владимир Лучич бе точен на два пъти от наказателната линия за Байерн, а при оставащи 14 секунди Кампацо пропусна от тройката и последва фаул на Габриел Дек от Реал. Бурно изразеното недоволство на Кампацо за неотсъдено нарушение срещу него доведе до технически фаул и след това дисквалифицирането му, а с поредица от пет точни наказателни удара Лучич оформи крайния резултат.

Най-резултатен за Байерн Мюнхен бе Шабаз Нейпиър с 25 точки, 2 борби и 2 асистенции, а за гостите от Мадрид Факундо Кампацо завърши с 19 точки и 9 асистенции.

Гръцкият Панатинайкос започна с победа в Германия защитата на титлата си. Панатинайкос се наложи над АЛБА Берлин с 87:77 (26:17, 19:19, 17:21, 25:20) в залата, в която триумфира във Финалната четворка през май.

Гостите започнаха по-добре и държаха инициативата през по-голяма част от срещата и на почивката водеха с 45:36.

Кендрик Нън бе най-резултатен за успеха на Панатинайкос с 16 точки, 3 борби и 4 асистенции, докато Матиас Лесор допринесе с 14 точки и 8 борби.

Литовският Жалгирис надви испанския Барселона със 74:67 (21:14, 22:17, 7:17, 24:19) като домакин в друга среща от първия кръг на Евролигата. Домакините водеха с 43:31 на почивката срещу водения от новия си треньор Жоан Пенароя испански състав. Барселона направи силна трета част и намали изоставането си до 2 точки при 48:50 след 30 минути игра, но до края литовският тим удържа победата.

Силвен Франсиско реализира 19 точки, 4 борби и 3 асистенции за Жалгирис, докато за каталунския гранд Николас Лапровитола се отчете с 12 точки и 8 асистенции.

Треньорът Пабло Ласо дебютира официално начело на Баскония в турнира с победа над сръбския Партизан с 88:82 (16:17, 16:21, 27:22, 29:22) в Испания.

Гостите от Белград водеха с 38:32 след първите 20 минути, но Баскония скъси дистанцията до 59:60 в края на третата четвърт и с по-резултатна последна част стигна до успеха.

Маркъс Хауърд се отличи със 17 точки за домакините, а за Партизан Тайрик Джоунс вкара 22 точки и овладя 4 борби.

Отборът на Монако се поздрави с победа като домакин на италианския Армани Олимпия Милано с 93:80 (22:10, 25:16, 19:23, 27:31), а в зала „Александър Николич“ в сръбската столица Белград израелският Макаби Тел Авив надигра френския Лион-Вильорбан с 89:82 (24:31, 27:21, 20:19, 18:11).

Тази вечер гръцкият Олимпиакос, с българина Александър Везенков в състава ще гостува на турския Фенербахче в друга среща от първия кръг.

За сръбския Цървена звезда, където играе друг национал Коди Милър-Макинтайър предстои гостуване във Франция на Пари Баскет, а италианският Виртус Болоня посреща турския Анадолу Ефес.

Към 00:15 на 05.10.2024 Новините от днес