site.btaОБНОВЕНА Министерският съвет бе задължен да изготви доклад за изпълнението на парламентарните решения, свързани с комплекса „Марица-изток“
Депутатите задължиха Министерския съвет да изготви доклад за изпълнението на решенията на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток“, след гласувания, по предложение на „Възраждане“, проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви Доклад във връзка с изпълнението на решения на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток”.
Решението бе подкрепено със 152 гласа „за“, нула – „против“ и три – „въздържал се“.
С решението депутатите задължават Министерският съвет и ресорният министър на енергетиката да изготви и внесе в Народното събрание доклад за всички планирани, предприети и извършени действия по изпълнението на решения на парламента, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток", в срок до 10 дни от приемането на решението.
Решението предвижда, с цел подобряване на координацията и контрола на изпълненията на решенията на Народното събрание, ресорният министър на енергетиката да предоставя такъв доклад на всяко тримесечие.
Докладът следва да съдържа информация относно решението от 12 януари 2023 година, с което Министерският съвет е задължен да промени Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в част "Енергетика". Очаква се в доклада да бъдат представени всички изработени и/или в процес на изработка проекти заедно с цялата съпътстваща документация към тях, свързани с територията на комплекса, заложени като условие за предоговаряне на ПВУ. Освен това докладът следва да представя информация за предприетите стъпки от Министерския съвет, свързани с недопускане в дългосрочен план на прекратяване функционирането и/или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоцентрали от групата на Българския енергиен холдинг, както и писмена информация по изпълнението на всички точки от сключеното на 3 октомври миналата година споразумение между министър-председателя, членове на Министерския съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор „Енергетика“.
Докладът следва да съдържа информация за предприети или планирани действия, свързани със създаване на механизъм за ранно пенсиониране на категорийните служители в държавното дружество "Мини Марица-изток" и топлоцентралите, както и всички документи, изготвени и свързани с изграждане на фотоволтаични системи и/или индустриални паркове в имоти собственост на „Мини Марица-изток” ЕАД. Ресорният министър следва да предостави информация във връзка с решението за осигуряване на средства на "Мини Марица-изток" ЕАД за срок от четири години (2024 г.- 2028 г.) за обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушените терени на находище „Източномаришки въглищен басейн“.
В хода на дебата изказвания направиха депутатите от „Възраждане“. Даниел Проданов отбеляза, че според решение на 49-ото Народно събрание терените на „Мини Марица-изток“ не могат да бъдат обект на никакви сделки, освен ако това не мине през решение на Народното събрание.
Вчера поредният безотговорен министър на енергетиката за последните 15 години намекна, че терените на „Мини Марица-изток“ ще бъдат прехвърлени към едно ново предприятие, което по думите му е в противоречие с решенията на Народното събрание. Проданов каза, че с решението се надяват всеки следващ министър да има по-отговорно отношение, осъзнавайки факта, че България е парламентарна република. Той апелира в българския парламент да се взимат решения за запазване на ключовите за българската енергетика предприятия, а не за тяхното закриване.
В хода на дебата Искра Михайлова от „Възраждане“ посочи, че след две седмици депутатите ще са в предизборна кампания и настоя, че „трябва да е ясно какво и как се случва през европейските регламенти по отношение на въгледобива в България“.
След приемането на решението Искра Михайлова каза пред журналисти, че се е наложило да поискат информация от Министерството на енергетиката по такъв начин, защото „в последно време остава неяснота за бъдещето на комплекса“. Тя обясни, че настояват с доклада да получат информация какво се случва с отпусканата държавна помощ в размер на 250 милиона лева годишно, както и със споразумението със синдикатите, подписано след протестите през октомври м.г.
Вече текат разговори, които нарушават това споразумение. Вчера на изслушване в комисия стана ясно, че нашите опасения са верни, добави Михайлова и визира намерението за създаване на ново юридическо лице, което да се разполага с терените на мините, въпреки приетото решение на Народното събрание. Искаме информация за проектите на решения на Народното събрание, чието изпълнение не сме наясно как точно се прилага в рамките на преговорите с ЕК, каза депутатът и допълни, че са изискани и документите в хода на преговорите. „За трети или четвърти път успяваме да прокараме решения в полза на комплекса“, каза Михайлова.
Изключително сме притеснени за бъдещето на комплекса, изключително много неща се премълчават, каза тя и визира темите, свързани с финансовите компенсации, ранното пенсиониране и съкращения, които освен икономически имат и социален ефект. Надяваме се, в срок от 10 работни дни, министърът на енергетиката да предостави цялата налична информация, каза Михайлова.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text