site.btaЗа последните 30 години са изградени само два язовира, което е недостатъчно, смята служебният министър на регионалното развитие
За последните 30 години са изградени само два язовира в страната, което е недостатъчно, заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Тя беше изслушана в Народното събрание по въпроса за задълбочаването на водната криза в страната по искане на Парламентарната група на "БСП за България".
"Там, където има язовири за питейни цели, водни режими няма и заради това общите усилия и политическата воля трябва да са насочени към изграждането на нови язовири, като се осигури нужният финансов ресурс, който е значителен", каза Коритарова.
По думите й Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) отговорно следи процеса и всяка седмица получава информация за броя на градовете и селата с въден режим на водата. Към 1 септември от проблема са засегнати 403 населени места в страната, от които 14 града и 389 села на територията на 25 области, като това са 8 на сто от общия брой населени места в страната, отчете тя.
Според нея най-бързият начин за решаване на проблема с недостига на питейна вода е инвестиционната програма.
Коритарова посочи, че към момента има подадени 452 проекта на общини за инвестиции във ВиК инфраструктура, като стойността им е за над 1,2 млрд. лева.
"Тази инвестиция няма да повиши цената на водата, защото не се калкулира в услугата на съответния ВиК оператор", уточни тя и призова за политическа воля за цялостна стратегия за управление на водния сектор с хоризонт минимум 2050 г.
"Климатичните промени са факт, засушаването ще продължи и не трябва всяка година в летните месеци да се изправяме срещу проблема с липсата на нормално подаване на питейна вода към населението", отбеляза Коритарова и добави, че последната стратегия за развитието на ВиК сектора е била до 2023 година.
Служебният министър акцентира и върху проблема с нерегламентираното използване за поливане на градини или миене на автомобили.
"В началото на летния сезон проведохме срещи с всички ВиК оператори и като основни проблеми бяха идентифицирани остаряла инфраструктура и нерегламентираното използване на и питейната вода", обясни тя.
Коритарова отбеляза, че МРРБ и отделните ВиК оператори са предприели краткосрочни мерки за установяването на нерегламентираното използвана на водата, като кметовете на населените места съдействат за това.
"Отделно всички знаем, че загубите по мрежата са над 60 на сто, защото ВиК мрежата е на над 40 години", отбеляза Коритарова.
Служебният министър съобщи, че прави лично срещи с представители на повечето ВиК оператори, за да обсъдят краткосрочни мерки за решаването на проблема, като такъв е случаят и с липсата на вода в община Кочериново.
"В понеделник се срещнах с управителя на ВиК оператора, назначихме експертна комисия, която обходи цялото трасе в региона и днес очаквам да ми предложат съответните мерки, за да се облекчи режимът на водоподаване", каза Коритарова.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text