site.btaДимчо Димчев от „Възраждане“ – Проблемът с безводието не е в липсата на вода, а в бездействието на отговорните институции
В БТА Кюстендил се проведе пресконференция на „Възраждане“.
В нея участваха Димчо Димчев, народен представител от „Възраждане“, избран от област Кюстендил, и Цветомира Маринова - общински председател на "Възраждане" в Кюстендил. Темата на пресконференцията е проблемът в безводието и водният режим в редица общини в страната. Димчо Димчев посочи, че безводието засяга цялата община Кочериново, както и с. Самораново, община Дупница, и допълни, че поради създалата се ситуация с липсата на вода, хората негодуват и правят протести, с което изискват решение на проблема.
Става ясно, че вода има, но тя не стига до резервоарите. "При положение, че са близо до планината, всяка една община трябва да има различни резервоари и различни разпределителни шахти", коментира още Димчев. Той посочи, че е станал свидетел и на парадокси. "В с. Вуково, община Бобошево, няма водопреносна мрежа. Хората правят сонди, ползват помпи. Въпреки това "Кюстендилска вода" им слага водомери и ги кара да плащат, въпреки че не им доставя вода за питейно-битови нужди." – допълни още той.
Димчев посочи, че начинът, по който се работи от десетилетия в този сектор, не бива да продължава. "Водната асоциация в Кюстендил не функционира по начина, по който трябва това да се случва" и даде като пример Сапарева баня, която е единствената община, където проблеми с водата няма. "Тя е единствената община, която е извън водната асоциация.", каза той и допълни, че единственият проблем в общината е липсата на пречиствателна станция.
Димчев каза още, че част от потребената вода от язовир "Дяково" не се инкасира. "Оттук идва и проблемът с това, че няма водомери навсякъде. Става така, че хората, които имат водомери и си плащат – нямат вода, а други, където водата не се инкасира – нямат проблеми с безводието.", каза още народният представител. По думите му поне 60% от водата се губи по водопреносната мрежа.“
Според него е необходима спешна подмяна на водопреносната мрежа, която е амортизирана, посочвайки, че е крайно време компетентните органи да започнат да работят, тъй като проблемът с безводието се корени в бездействието на институциите, които трябва да отговарят и да мислят държавнически.
Цветомира Маринова постави въпроса и със строителството на язовир "Кюстендил". Тя посочи, че за довършването на строящият се от 1978 година обект са нужни 80 милиона лева. „Този обект би могъл да реши проблема на цялата община. От друга страна, ако искаме да развиваме земеделие и туризъм, изграждането на язовира е от изключителна важност.“, завърши тя.
news.modal.header
news.modal.text