site.btaГригор Димитров надигра французина Кириан Жаке и се класира за втория кръг на Откритото първенство на САЩ

снимка: AP Photo/Christophe Ena

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на Откритото първенство на САЩ. При 14-ото си участие на турнира от Големия шлем в Ню Йорк деветият поставен Димитров се наложи над 209-ия в света френски квалификант Кириан Жаке с 6:3, 6:4, 6:2. Двубоят от първия кръг на надпреварата продължи час и 47 минути.

За българина, полуфиналист на Откритото първенство на САЩ през 2019 година, предстои във втория кръг да се изправи срещу победителя от мача между испанеца Алехандро Давидович Фокина и представителя на Австралия Ринки Хиджиката.

Димитров спечели 87% от точките си на първи сервис срещу 55% за Кириан Жаке, а осъществи и десет аса повече (11-1). Той допусна повече двойни грешки (7-2), но и реализира повече печеливши удари (37-11). Българският тенисист осъществи 6 от 16-те си възможности за пробив, докато французинът направи само един пробив при шестте си шанса.

Началото на срещата на Корт номер 5 в Ню Йорк бе равностойно, съперниците размениха по един гейм, но при резултат 2:1 в полза на Жаке, Григор Димитров трябваше да отразява три точки за пробив. Българинът изравни и в петия гейм при първата си възможност успя да осъществи пробив и да поведе с 3:2 срещу французина. Последва затвърждаване на пробива за аванс от 4:2 за първата ракета на България. Французинът спаси три шанса за пробив в следващия гейм и намали, но Димитров бързо си върна преднината от два гейма при 5:3, а след това дръпна с 40:15 при сервис на Кириан Жаке и при първия си сетбол отново направи пробив, за да спечели сета с 6:3 за 32 минути игра.

На старта на втората част Жаке навакса изоставане от 0:40 и отби опитите на Григор Димитров да реализира някоя от трите си възможности за пробив. Дебютиращият в основната схема на турнир от Големия шлем французин оказа още по-сериозна съпротива в третия гейм, но българинът се справи и поведе с 2:1, а впоследствие и с 3:2. Димитров се възползва от грешка от форхенд на Кириан Жаке и направи преднината си два гейма при 4:2. Първата ракета на страната обаче изостана с 0:40 в следващия гейм. Той спаси две от възможностите на противника си, но при третата Жаке успя да върне пробива и след това на свой сервис да изравни за 4:4. Григор Димитров запази концентрация и след аванс от 5:4 стигна до два сетбола, реализира втория и затвори частта при 6:4.

Димитров бе доста по-категоричен в началото на третия сет и след пробив във втория гейм, поведе с 3:0. Кириан Жаке намали, но българинът дръпна с 4:1, а 23-годишният французин отново трябваше да отразява точка за пробив в следващия гейм, притиснат от по-добрата игра на Григор Димитров. При 5:2 Жаке сервира за оставане в срещата, българският тенисист си осигури три мачбола и осъществи втората за крайното 6:2.

Към 04:23 на 27.08.2024 Новините от днес