site.btaСветовният шампион Дания и Германия ще играят на финала на олимпийския хандбален турнир при мъжете

Матиас Гисдел от Дания стреля към вратата на Словения по време на полуфинала в зала Вилньов Д’Аск. Снимка: AP Photo/Brian Inganga

Датският мъжки хандбалeн отбор е на олимпийския финал и има гарантирани поне сребърни медали след изключителна драма на полуфинала срещу Словения. Датчаните спечелиха с 31:30 (14:10) и ще спорят с отбора на Германия, който по-рано днес отстрани Испания с победа 25:24 (12:12).

"Беше абсурдно вълнуващо срещу словенците и ясно се вижда, че умората разяжда националния отбор на Дания. Те играха с натежали глави през цялото второ полувреме", анализира след края на мача един от най-популярните датски вестници "Берлингске тиденде". "Сега има опасения преди олимпийски финал, където германците ще дойдат с мощна физика като тяхното най-голямо оръжие".

Пред повече от 20 000 зрители в северния френски град Лил отборът на националния селекционер Николай Якобсен се справи с късния щурм на Словения в последните секунди.

Световните шампиони стартираха мечтано, водени от страхотния вратар Емил Нилсен, който беше почти стена пред мрежата си. Дания водеше с 15:10 през първото полувреме, но защитата им се разкъса след почивката и често оставаха с числено малцинство пред собствения си вратар. Тимът им няма поражение до момента и е спечелил всичките си срещи както в групата, така и в елиминациите. Днес може би решаващата минута беше тази, в която звездата им Матиас Гидсел се пребори с един, двама, трима словенци и успя да вкара за 23:17, увеличавайки преднината на 6 гола.

Все пак стана доста вълнуващо четири минути и половина преди края, когато Словения намали на 29:31. Блаж Янц вкара на 30:31 около 50 секунди преди сирената за край на мача, а треньорът на скандинавците поиска тайм-аут. Матиас Гидсел беше на косъм да изпусне топката, но я овладя и осигури на Дания свободен удар. Той беше изстрелян от Микел Хансен и Словения имаше шанс да изравни в последна атака.

Магнус Ландин вкара 6 гола за Дания, Микел Хансен – за когото това ще бъде последен турнир, добави 5. Лукас Йоргенсен също добави 5, а Гисдел остана с 4. Деан Бомбач и Алекс Влах реализираха по 7 за словенския тим.

Роденият в Латвия Ренарс Ушчинс отбеляза 6 гола за успеха на Германия с 25:24 (12:12) над Испания. Вратарят на германците Андреас Волф спаси 22 изстрела, а тимът им е на финал на олимпийски игри за първи път от 20 години насам.

Германия стартира срещата много добре с аванс от четири гола – 11:7, но испанците стегнаха защитата и завършиха полувремето с 12:12. През втората част срещата вървеше гол за гол, а Испания поведе за първи път при 23:22. Но Волф с 22 спасявания от 45 изстрела към мрежата се намеси решаващо.

Испания има вече пет поражения от пет срещи с Германия на полуфинали на големи първенства в хандбала. Предишното участие в олимпийски финал за германците беше през 2004-а година, но Хърватия тогава ги победи.

Към 04:14 на 10.08.2024 Новините от днес