site.btaДания и Словения оформиха втория полуфинал на мъжкия турнир по хандбал на Игрите в Париж

Снимка: AP Photo/Brian Inganga

Дания продължава перфектния си ход на олимпийския турнир по хандбал при мъжете, след като победи с 32:31 Швеция. С този успех на четвъртфинала датчаните отиват в топ 4 и там техен съперник ще бъде Словения, която се справи с Норвегия с 33:28.

Датчаните преди четвъртфиналите бяха ужасени от факта, че ще се изправят срещу неудобния шведски отбор и очакванията им се оправдаха. Преди почивката Дания дълго време имаше ясно предимство и водеше в момента с четири гола повече.

Симен Питлик доминираше по дясното крило, но след средата на частта Швеция излезе забележимо по-добра. Това съвпадна с влизането на терена на човека, който организира атаките – Джим Готфридсон. Датската защита все по-трудно се придържаше, когато шведите вкараха повече физическа сила в атаките си. Така полувремето завърши 16:16.

Въпреки че датчаните излязоха напред с 21:19 в началото на второто полувреме, те така и не заживяха с идеята, че са на път да прегазят Швеция. Както и в двубоя на Европейското първенство в Мюнхен през януари, шведите нямаше как да се откажат и продължиха да се борят. Те обърнаха мача до 23:22, но за Дания заработи друегото крило Микел Хансен, обърнал отново срещата на 27:26. Гисдел също вкара два гола, а в последната минута имаше истинска драма. Микел Хансен изпълни наказателен удар за аванс от 32:31 54 секунди преди края, но това нямаше значение, защото в другия край Емил Нилсен парира опита на Оскар Бергендал от линията и реши мача.

Питлик завърши с 9 гола за Дания, а Феликс Клаар отговори със 7 за шведите.

Мъжкият хандбален отбор на Словения победи Норвегия с 33:28 (16:12) в последния четвъртфинален мач на Олимпийските игри и се класира за полуфиналите. В петък в Лил, който е домакин на решаващите мачове от олимпийския турнир, от 21:30 часа те ще се изправят срещу Дания. Втората полуфинална двойка е Испания – Германия (17:30 часа).

Най-ефективните играчи в националния отбор на Словения бяха Алекс Влах с единадесет гола и Блаж Янц с девет гола, докато вратарят Клемен Ферлин направи девет спасявания. Каквото и да стане по-нататък, Словения така или иначе подобри рекорда си като крайно класиране, а той е 6-о място в Рио де Жанейро 2016.

Макар и да имаха повече наказателни минути, словенците бяха почти безгрешни при стрелбата и много изобретателни в защита. Те поведоха с 16:12 до почивката и през втората част не позволиха колебания. Александер Блонж, който играе за Олборг (Дания), вкара 7 попадения за скандинавците.

Към 04:22 на 08.08.2024 Новините от днес