site.btaБАМ-я: Национално изложение и Фестивал на малината 2024
Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните БАМ-я вече е с 10 годишен юбилей като регистрирана НПО - Асоциация.
Асоциацията има 185 членове в 17 области, които стопанисват над 2/3 от всички площи с ягоди и малини в страната, които възлизат на 6 хил. декара за ягодите и 22 хил. декара за малините.
БАМ-я е национална, динамично развиваща се организация с висок административен капацитет, която със своята дейност създава и поддържа един устойчив бизнес климат, и създава условия за ефективно развитие на бранша – ягодоплодни, като му помага да преодолява голяма гама трудности и проблеми по пътя към успеха.
Трудностите са многобройни и ежегодно има все нови и нови предизвикателства, които трябва да се решават или превантивно или в реално време.
Най големите предизвикателства за бранша ягодоплодни през последните 3 години са:
- Вредоносното въздействие на глобалните климатични промени.
- Международна и регионална конкуренция свързана с Украйна.
- Проблеми с напояването и ритмични доставки на вода за поливни нужди, затруднения с водовземане и сондажи.
- Хронична липса на работна ръка, като проблемът се задълбочава и става лимитиращ фактор в производството както на ягодоплодни, така и на всички видове плодове и зеленчуци в България.
- Галопиращи цени на горива, торове и препарати.
- Срив на цените на плодове и зеленчуци и всички последици от това.
- Политическа нестабилност в страната и чужбина и много други фактори които влияят на нашата работа и производство.
Дори и по време на криза благодарение на финансовата помощ на МЗХ и ДФЗ се провежда Национално изложение, за да се покажат възможностите и постиженията на членовете на БАМ-я и как с помощта на техниките, технологиите, иновациите и дигитализацията може се излезе от нея.
Откриването на изложението ще бъде направено най-вероятно от министър Георги Тахов и представители на неговия екип.
Експерти от МЗХ, ДФЗ, Националната служба за съвети в земеделието и частни консултанти ще разкажат и покажат как, по какъв начин и с какви национални, европейски и оперативни програми 4.1, 4.2 и други средства могат да бъдат реализирани различни инвестиционни проекти и оперативни програми.
Как да се създават групи производители и организации на производителите.
Как да се създават конкурентни и устойчиви стопанства с модерни високопродуктивни сортове, технологии, машини и техники, за да се създаде устойчиво производство и планиране.
Как да се осигури продоволствена сигурност и диверсификация на стопанствата в условия на кризи.
Днес по време на криза се провежда Национално техническо изложение и Фестивал на малината, за да се покаже, че въпреки огромните проблеми и трудности можем да сме единни, солидарни и готови да споделим нашите технологични постижения, радости и мъки с останалите колеги и всички хора от обществото, които са солидарни и съпричастни с нашата работа, като колеги, работници, партньори или просто съграждани или съседи.
С помощта на фолклора и старите традиции за съвместен енергиен обмен да поискаме да ни се даде повече плодородие, берекет и защита от природните стихии и бедствия.
Тези фолклорни елементи и традиции от миналото са съпътствали и помагали на земеделците, очакваме, че ще ни помогнат и сега в тези трудни времена. По този повод ще представим с помощта на нашите деца и възрастни самодейци и професионалисти най-доброто от фолклорното ни изкуство, което можем да постигнем дори и в криза. И да се надяваме, че сполуката, плодородието и успехът ще са наши спътници занапред.
По този повод смятаме, че най-доброто предстои и със съвместни действия въпреки трудностите ще можем да постигнем по-добри резултати.
Очакваме всестранна подкрепа от министъра Георги Тахов и неговия екип, на които от първия ден сме гласували огромно доверие и очакваме, че ще бъдат взети всички възможни мерки за подпомагане на бранша от постоянно връхлитащите ни природни бедствия като слани, „слънчев пригор“, екстремно високи температури, затруднения с напояването и разрешителните режими, регулации относно внос на сезонни работници от трети страни и други проблеми.
Всичко обещано ще се издължи и ще се изпълни.
Малинопроизводството е сектор със силно изразен социален ефект понеже почти 10 месеца осигуряваме заетост, прехрана и социални придобивки за хиляди сезонни работници в цялата страна, а Община Лозница е с голяма концентрация с насаждения от ягоди и малини, овощни култури и зеленчуци.
Очакват се делегации от чуждестранни гости и изложители от Румъния, Полша, Сърбия, Китай, Германия, Нидерландия и други.
Кмета на Община Лозница господин Шукри ще представи последни статистически данни за развитие на Общината в направление земеделие и производство и преработка.
В гр. Лозница се намира най-голямото хладилно предприятие в България за замразяване и преработка на ягодоплодни с експортна ориентация "ХБДМ" АД.
Каним всички регионални и национални медии да отразят 9-тото национално издание на Изложението и Фестивала на малината, Лозница 2024, 9-10
август.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text