site.btaУлтрапреработените храни осигуряват повече от две трети от калориите на британските юноши, установи изследване
Юношите консумират около две трети от калориите си на ден от ултрапреработени храни, установи изследване на специалистите от университетите на Кеймбридж и Бристол, Великобритания. За това съобщи електронното издание "Медикъл Експрес".
Изследването е установило, че консумацията на ултрапреработени храни е най-висока сред подрастващите в неравностойно положение и по-малките тийнейджъри. Ултрапреработените храни са произведени от индустриални продукти и съдържат консерванти, подсладители, оцветители, овкусители и емулгатори. Обичайно се свързват с лошо качество на храненето, високи нива на добавена захар, наситени мазнини, натрий и ниско съдържание на фибри, протеини и микроелементи. Смята се, че са сред водещите причини за глобалния ръст на заболявания като затлъстяване, диабет тип 2 и рак.
Авторите на изследването са анализирали данни за диетата в продължение на четири дни на близо 3000 подрастващи от британското Национално изследване на храненето между 2008/2009 г. и 2018/2019 г. Резултатите, публикувани в специализираното издание European Journal of Nutrition, сочат, че 66 на сто от калориите идват от ултрапреработени храни, като има лек спад от 68 на сто до 63 на сто между 2008/2009 г. и 2018/2019 г.
Заетостта на родителите, етническият произход и местоживеенето влияят върху приема на калории от ултрапреработени храни, установиха още специалистите. Юношите от семейства в неравностойно положение консумират повече калории от ултрапреработени храни в сравнение с връстниците си от семейства в по-добро социално и финансово положение (68,4% в сравнение с 63,8%). Младежите от цветнокожи семейства приемат по-малко калории от ултрапреработени храни в сравнение с белокожите юноши (59% спрямо 67,3%). Тийнейджърите от Северна Англия приемат повече калории от ултрапреработени храни в сравнение с живеещите в южните райони на Англия и в Лондон (67,4% в сравнение с 64,1%). Осемнадесетгодишните приемат по-малко калории от ултрапреработени храни в сравнение с единадесетгодишните (63,4% спрямо 65,6%).
Храненето на юношите се влияе от много фактори, включително домашната среда, рекламите и въздействието на приятелите, каза първият автор на изследването д-р Янаина Чавес-Угалде от университета в Кеймбридж.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text