site.btaМакс Ферстапен спечели квалификацията за утрешния спринт в Гран при на Австрия във Формула 1

снимка: AP Photo/Darko Bandic

Трикратният световен шампион Макс Ферстапен (Нидерландия) от Ред Бул спечели квалификацията за спринтовото състезание на домашната писта за отбора си в Австрия, 11-и кръг от сезона във Формула 1.

Ферстапен, който бе най-бърз и по-рано днес в единствената тренировка за уикенда, спечели първата позиция, давайки най-бързо време 1:04.686 минути. Той изпревари втория Ландо Норис (Великобритания) от Макларън само с 0.093 секунди. Времето на Норис бе 1:04.779, а той е изправен пред предизвикателството да се опита да изпревари Ферстапен на "Ред Бул Ринг", където нидерландецът ликува в четири от последните шест състезания.

"Страхотно е да бъда първи тук пред, общо взето, моите домашни фенове и моята домашна Гран при. Денят беше доста добър. Макларън в момента са много стабилни. Добри са навсякъде, на всяка писта", заяви нидерландският пилот.

"Така и не се почувствах комфортно вероятно до последната обиколка, така че съм щастлив от резултата", каза Ландо Норис.

На трета позиция се нареди съотборникът на Норис Оскар Пиастри (Австралия) с 1:04.987 минути.

Топ 5 в квалификацията за утрешното спринтово състезание допълниха още британският пилот на Мерцедес Джордж Ръсел с 1:05.054 и испанецът Карлос Сайнс от Ферари с 1:05.126 минути. Люис Хамилтън от Мерцедес ще дели със Сайнс третата редица на старта, заемайки шестото място.

Мексиканецът Серхио Перес от Ред Бул ще тръгне от седма позиция, редом до осмия Естебан Окон (Франция) от Алпин.

С девето време завърши съотборникът на Окон в Алпин Пиер Гасли (Франция), а Шарл Льоклер от Ферари ще стартира десети, след като не успя да запише време във финалната фаза на квалификацията. Той се оплака на радиото на екипа си, че двигателят е "изгаснал" и го е оставил блокиран.

Спинтът ще се проведе в събота от 13:00 часа българско време.

Към 19:20 на 30.06.2024 Новините от днес