site.btaДоц. Марко Скарпа от Италия изнесе доклад за книжнината и културния разцвет във Второто българско царство
Доц. д-р Марко Скарпа от Италия изнесе доклад на тема „Книжнината и културният разцвет във Второто българско царство“ в рамките на международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“.
„Аз не можах да намеря кой първи използва думата „разцвет“, но в „История на българската средновековна литература“ пише, че в науката периодът XIV - XV век единодушно се определя като втория разцвет на българската книжнина“, казва той.
„Обаче разцвет е дума, която много ми харесва, защото излиза малко от тази конкуренция с Ренасанса - Възрождение, обаче показва, че има нещо ново, което подчертава важността на XIV век за българско-южнославянската култура въобще, не само книжнина“, каза той.
Доц. д-р Марко Скарпа е изследвал ръкописи от XIV век, които са на кирилица. „В момента в нашата база данни има над 435 ръкописи, като липсват няколко от малки колекции, които трябва да добавим“, каза той. По думите му XIV век е ключово столетие.
Както БТА писа, международният форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“ се открива днес. Двудневната конференция е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката. Над 30 известни учени слависти от 11 държави, заедно със свои български колеги, дискутират значението на буквите, думите, езика, културата и мъдростта за славянското наследство, неговото опазване и разпространение в съвременния свят, както и значението на езика и идентичността в процесите на глобализация. Акцент ще бъде ключовата роля на България за създаването на третата християнска цивилизация – славянската.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Свързани новини
Доклад на тема „Енигматика на българското слово: код, заклинания, самопознание“ бе представен на форума „Азбука. Език. Идентичност“
Австрийският доц. д-р Даниел Цийман изследва съжителството на глаголицата и кирилицата в Първото българско царство
Доц. Бони Петрунова участва във форума „Азбука. Език. Идентичност“ с доклад за възпоменателни надписи в езическата култура на българите
Доц. д-р Антоанета Гранберг от университета „Гьотеборг“ в Швеция изследва графитите в средновековния манастир в Мурфатлар
Ктиторски надпис на кирилица от 1758 г. е открит върху южното крило на Зографския манастир в Атон, разказа д-р Никос Мертзимекис
Президентът: Във времена на глобализъм наш дълг е да преоткрием ролята на родния език като символ на идентичността ни
Вече не ценим достатъчно езика и историята си, каза проф. Анна-Мария Тотоманова
Има още време, докато се дадат крайните оценки, каза президентът Радев относно съставянето на редовен кабинет
Вицепрезидентът Йотова отправи послание да продължим да черпим сили от българското и славянското културно наследство
Вицепрезидентът Йотова отправи послание да продължим да черпим сили от българското и славянското културно наследство
Словото е на голяма почит в християнството, каза отец проф. Иван Иванов
През годините силата на словото ни учи на добро и зло, формира нашия личен и колективен компас, каза президентът Румен Радев
Президентът открива международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“
news.modal.header
news.modal.text