site.btaПрез годините силата на словото ни учи на добро и зло, формира нашия личен и колективен компас, каза президентът Румен Радев
През годините силата на словото ни учи на добро и зло, формира нашия личен и колективен компас. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“ в Националния дворец на културата (НДК) в София. Двудневната конференция е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. След София форумът ще продължи в Пловдив.
Майчиният език е първият, бих казал и най-голям дар, който получаваме от нашите родители, отбеляза още Радев. Без чудото на буквите поколения ярки умове щяха да блестят само в тесните рамки на своето време, прогресът и науката биха били невъзможни, добави той.
За мен е особено удоволствие да приветствам всички вас, авторитетни ученици, изследователи от близо и далеч, които се отзовахте на поканата на вицепрезидента г-жа Йотова за участие в този значим форум, посветен на важни теми за възникването и развитието на кирилицата, за нейната съдбовна историческа роля и съвременно значение, каза също държавният глава в приветствието си.
В речта си Радев отбеляза също, че историята сочи, че народи са изчезвали, ако не са съумявали да съхранят своя език. Именно писмеността съхранява мъдростта на поколенията, опазва нашата идентичност, изразява разноликата същност на хората и нациите, подчерта той. Според него българите са успели да съхранят това силно и съкровено чувство, защото имат празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. И напомни, че още преди хилядолетие страната ни се е превърнала в един от културните и духовни центрове на Европа. Нашата писменост, просвета и духовност съхрани народа ни и го преведе през най-тежките изпитания в дългата зима на векове потисничество, каза също Радев.
Като преки наследници на святото дело на братята Кирил и Методий наш дълг е да съхраняваме и развиваме това богатство и това е голяма отговорност, защото кирилицата не е достояние само на българския народ, подчерта президентът.
В изказването си Радев спомена и българите, които живеят в чужбина. Нерядко единствената връзка с отечеството остава българският език, счита той. Без съвременни и работещи механизми, както и ефективна държавна политика, тази връзка е обречена да изтънява, коментира Радев. Той благодари на вицепрезидента Йотова и нейния екип, че работят за това тази връзка да не бъде прекъсвана.
Радев също така отбеляза, че в развитието на технологиите сме длъжни да преоткрием ролята на българския език. По думите му трябва да укрепваме този мост във времето и пространството, защото това е мост, който ни връща обратно към дома, към корените и към самите себе си, но и който ни отваря към други народи и култури.
Днешният форум се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и е продължение на проведения през 2022 г. международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text