site.btaОБНОВЕНА Институтът по физика на твърдото тяло на БАН отбелязва 50-годишнината от изобретяването на лазера с пари на меден бромид
Институтът по физика на твърдото тяло (ИФТТ) отбелязва 50-годишнината от изобретяването на лазера с пари на меден бромид с юбилейна научна сесия в зала "Проф. Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН) днес.
Сред официалните гости на откриването бяха чл.- кор. Стефан Хаджитодоров, заместник – председател на БАН; чл.- кор. Евдокия Пашева – зам.-председател на БАН; Зорница Георгиева от Дирекция “Наука‘‘ на Министерството на образованието и науката (МОН); проф. Асен Пашов – зам.-декан на Физическия Факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски‘‘; доц. Борислав Великов – член на Националния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и на Съвета на настоятелите на БАН; чл.-кор. Александър Драйшу - председател на Съюза на физиците в България и акад. Петър Атанасов – изявен учен в областта на лазерните технологии.
Водещ и модератор на събитието беше директорът на ИФТТ доц. д-р Екатерина Йорданова.
“Изобретяването и създаването на този лазер с пари на меден бромид е чудесен пример за това как в България могат да бъдат създавани продукти, които да служат на обществото не само тук у нас, но и по света. Това е изключително ценен и мотивиращ пример за научните изследвания, които се извършват в рамките на БАН‘‘, отбеляза чл.-кор. Стефан Хаджитодоров.
Зам.-председателят на БАН чл.-кор. Евдокия Пашева също пожела бъдещи успехи на акад. Никола Съботинов и института и поздрави присъстващите по случай годишнината.
''МОН ще продължи да съдейства, чрез механизмите, с които разполага, за развитието на българската лазерна наука'', каза Зорница Георгиева от Дирекция “Наука‘‘ на образователното министерство. Накрая на своето изказване тя прочете поздравителен адрес от генералния директор Алън Уикс на ELI- ERIC - най-голямата и модерна високомощна лазерна инфраструктура в света, както и глобален технологичен и иновационен лидер в лазерните системи, отправен към българските учени.
От името на декана на Физическия факултет на СУ и неговата академична общност проф. Асен Пашов, зам.-декан на Факултета, прочете кратък поздравителен адрес.
"Лазерите на пари на меден бромид винаги са присъствали в учебните планове на студентите, заедно с лазерите на пари на злато, върху които също се работи", отбеляза чл. кор. Александър Драйшу.
''Създаването на този лазер, изследването, получаването на много добри характеристики, които осигуриха и по-нататъшната продажба на патента, внедряването и т. н., формират един типичен пример за иновативна политика'', каза акад. Петър Атанасов, като поздрави акад. Съботинов и неговия екип и определи изобретението му като ''героизъм''.
Поздравителни адреси по повод юбилейната годишнина бяха отправени от президента на Република България Румен Радев, от Министерството на иновациите и растежа, от Военна академия ''Г.С. Раковски'', от Българска стопанска камара, от кмета на община Бургас, от Районните академични центрове на БАН в Пловдив и Бургас, Патентното ведомство и австралийската фирма "Норселд", отговорна за комерсиализирането на лазера.
Научната сесия започна с лекция на акад. Никола Съботинов, който разказа за дългия и нелек път от изобретяването на лазера през 1974 г. до днес. След това сесията продължи с презентации на учените, участвали в създаването на прототипа, които трябваше да запознаят присъстващите с приложението на лазера с пари на меден бромид и развитието и перспективите на лазерните технологии.
В рамките на деня ще бъде открита и изложба, представяща целия цикъл на физични изследвания и разработки, заедно с експонати на произвежданите днес лазери от фирмите "Пулслайт", "Норселд" и"Бизон".
Както писа БТА, идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г.
/ЙВЛ
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text