site.btaОБНОВЕНА Априлският брой на ЛИК беше представен в пресклубовете на БТА в страната и чужбина
Априлският брой на списание ЛИК на тема „Българската следа в Космоса” беше представен в пресклубовете на БТА в страната и чужбина в Деня на Земята - 22 април. Изданието е вдъхновено от 45-ата годишнина от полета в околоземна орбита на първия български космонавт Георги Иванов, която се навърши на 10 април.
В представянето на списанието в зала „МаксиМ“ в Българската телеграфна агенция се включиха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, кметът на Ловеч Страцимир Петков и отговорният редактор на списание ЛИК Яница Христова. Сред гостите на събитието в залата бяха Йорданка Чобанов – ръководител на представителството на Европейската комисия, посланикът на Индия в България Санджай Рана и изпълнителният директор на индийската национална новинарска агенция Прес Тръст ъв Индия (PTI – Press Trust of India) Виджай Джоши.
По време на събитието бяха излъчени и две видеа, показващи как е отразена в архива на БТА темата за българската космонавтика и поглед към Индийската космическа програма през бюлетините на БТА.
„България се оказва страна, в която можеш да сбъдваш мечтите си“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той допълни, че за първи път ще се опитаме да представим новия брой на списание ЛИК във всички пресклубове на БТА в страната и чужбина – с едновременна връзка в 29 пресклуба в страната, в София и шест пресклуба в чужбина.
По думите на Кирил Вълчев това събитие е не само да се представи списанието, а и едно голямо постижение на България. Той разказа, че през 2017 година заедно с тогава 13-годишната си дъщеря е отишъл да изпрати космонавти от Байконур – там, където е излетял Георги Иванов. В групата изпращачи имало много италианци. Когато дъщеря му ги попитала дали знаят, че България е шестата нация, изпратила човек в космоса, първоначално те се смеели и не можели да повярват. По думите на Кирил Вълчев това изиграло голяма роля дъщеря му да избере да остане в България и да сбъдва мечтите си тук.
В Байконур има гора, в която космонавтите са засадили дървета. И от това се вижда, че гора с едно дърво не става. Затова, по думите на генералния директор на БТА, е важно и сътрудничеството, когато говорим за космонавтика.
Този брой на списание ЛИК ще бъде издаден и на английски език, обяви Кирил Вълчев.
„Ние всички се вълнуваме за този велик българин Георги Иванов, който е ловчанлия, мой съгражданин”, каза кметът на Ловеч Страцимир Петков. Той каза, че според Георги Иванов не е трябвало да се бърза с плоча за 45-годишнината от полета му, а да се изчака до 50-годишнината. Освен че е известен с това, че почти няма промяна в пулса му по време на полета, Иванов е успял и да направи снимки на Земята от Космоса, отбеляза той.
„За този брой на списание ЛИК, посветен на космоса, е използван максимално богатият архив на БТА”, каза Яница Христова, отговорен редактор на списанието. Приносът на българската наука към космическите изследвания започва още в средата на миналия век – през петдесетте години, каза тя. БТА отразява участието на български учени в различни симпозиуми и семинари, посветени на проучването на космическите възможности, коментира разработването на първите български космически апарати, говори за включването на страната ни наравно с други държави в различни проекти.
„Щастлив съм, че съм на представянето на това списание”, каза изпълнителният директор на индийската национална новинарска агенция Прес Тръст ъв Индия (PTI – Press Trust of India) Виджай Джоши на представянето на списание ЛИК, посветено на Космоса. По думите му, това списание е феноменално и разказва невероятната история на първия български полет в Космоса.
Той изрази радостта си от партньорството на индийската национална агенция и БТА. Кирил Вълчев припомни, че първият договор за партньорство между БТА и Прес Тръст ъв Индия е от 1982 година и сега е подновен.
В онлайн събитието чрез видеовръзка се включиха и гости от пресклубове на БТА в Перник, Смолян, Букурещ (Румъния), Кюстендил, Ловеч, Русе и Тараклия (Молдова).
От пресклуба на БТА в Перник се включи доц. Георги Лозанов, който е главен редактор на списание ЛИК. „Чувствам се особено привилегирован като главен редактор на списание ЛИК, че по този начин представяме новия брой, превръщайки го в национално събитие. Ние с генералния директор на БТА г-н Кирил Вълчев имаме приоритет да превърнем културата и отразяването ѝ в равностоен информационен процес на политиката, икономиката и на другите сфери на живота, защото по една или друга причина тя е маргинализирана в медийното пространство“, заяви доц. Лозанов. Той коментира, че с това си начинание БТА произвежда едно културно събитие от своето издание ЛИК, посветено на космоса и българската следа в него.
Гайдарят Петър Янев поздрави публиката, като се включи с изпълнение на своята гайда от пресклуба на БТА в Смолян. „Песните летят в Космоса. Не се гордея, че аз съм изпълнителката, а че българската песен си намери мястото и звучи в целия свят. Нека да се гордеем с нашите космонавти - и с Александров, и с Георги Иванов, и още да последват техния пример“, каза певицата Валя Балканска, чиято песен „Излел е Делю Хайдутин“ лети в Космоса, която също се включи от град Смолян. „Това е малката България, но с големите възможности. Ние сме една малка България, но велика“, каза още родопската певица.
„Полетът на Георги Иванов в Космоса беше героичен”, заяви за БТА Думитру Прунариу - единственият гражданин на Румъния и друга балканска държава, освен предшествалата я България, извършил полет в космическото пространство. Той даде специално интервю за БТА непосредствено преди официалното представяне на новия брой на ЛИК „Българската следа в Космоса”.
„Георги Иванов – първият, който полетя от нашата група, имаше по-малко време за подготовка, но го използва много интензивно. За него подготовката беше много трудна, защото за много кратко време трябваше да усвои много неща. Големият проблем беше, че космическия кораб малко му изневери. Имаше неизправност и всички стояхме с буца на гърлото, очаквайки да видим как ще приключи. Но историята направи така, че Георги Иванов да остане първият български космонавт, въпреки че не успя да се скачи с орбиталната станция „Салют-6”, спомня си Прунариу.
„Важно е да помним и почитаме не само Юрий Гагарин, но и други космонавти като Георги Иванов, излетял през 1979 година”, каза Александър Боримечков – председател на Асоциацията за развитие на българската общност в Молдова. Той се включи от пресклуба на БТА в Тараклия. Боримечков разказа как се е появил паркът в Тараклия, носещ името на Юрий Гагарин.
„Българската следа в космическите изследвания е много голяма”, каза директорът на Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките проф. Георги Желев. Той присъства в пресклуба на БТА в Русе. Според проф. Желев българският принос в космическите изследвания от една страна е създадената космическа оранжерия, в която за пръв път се доказва, че може да бъде отгледано растение - в случая пшеница, от семе до семе. „Това е решение на бъдещето изхранване на бъдещи полети, пилотирани към Марс или по- нататък”, каза проф. Желев.
„Георги Иванов беше мой идол и кумир”, каза Валентина Цветкова – единствената жена пилот на правителствен самолет. Тя беше гост в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил. „Аз съм майка на двама тийнейджъри и те знаят много добре знаят кой е Георги Иванов. Той беше моят идол през всичките години, когато се борех да започна кариерата си като професионален пилот”, разказа Цветкова. „Надявам се отново да се чува българска реч в Космоса”, допълва тя.
В онлайн представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:
Както и от:
/РБ, ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text