site.btaПървия проект на външнополитическа стратегия на България с осем стратегически направления за период 2024-2030 г. представиха в МВнР
Проект на външнополитическа стратегия на България представиха вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел и професор Георги Фотев, председател на Консултативния съвет, в Министерството на външните работи (МВнР).
Проектът на стратегията е за период 2024 – 2030 г. Документът има за цел да увеличи предвидимостта и подкрепата за българската външна политика и да повиши авторитета на българската дипломатическа служба. Досега не съществуваше отделен документ за външнополитическа стратегия на България, като тя беше вместена в Стратегията за национална сигурност на Република България.
Това е първият по рода си документ, отбеляза Мария Габриел. Днес нашата външна политика трябва да се справя със сложни задачи, да намира решения за укрепване на стабилността, сигурността и сътрудничеството в Европа и в световен мащаб, посочи Габриел. Тя отбеляза, че диалогът и дипломацията са най-надеждните способи за постигане на консенсус. Те са и мостът за едно по-предвидимо международно планиране и преговори за сигурен, стабилен свят, посочи Габриел.
Тя подчерта, че несигурността в днешния многополюсен свят изисква да се инвестират много повече усилия за справяне със заплахите и за гарантиране на сигурността на нашия народ и държава. Габриел подчерта, че изработването на външнополитическа стратегия се е наложило като необходимост, отчитайки предизвикателствата пред външната политика на фона на руската агресия срещу Украйна, разрушаването на архитектурата за сигурност в Европа, подчерта Габриел.
Документът задава най-важните стратегически цели, оформени в осем области: пълноценно участие към политиките в рамките на Европейския съюз и НАТО при реализиране на българските национални интереси и включващи пълноправно присъединяване към Шенгенското пространство и еврозоната; активна регионална политика на добросъседство и регионално сътрудничество в Източна Европа и черноморския регион, постигане на лидерство в иновациите и новите технологии – България иновационен регионален лидер; развитие на на установените стратегически партньорства с държавите от евроатлантическата зона и изграждането на нови с партньорите извън Европа; защитата на правата и интересите на българските общности зад граници; ефективна многостранна дипломация; културна и дигитална дипломация като стратегически инструмент на влияние и авторитет; външноикономическата дипломация в полза на бизнеса и просперитета на нацията; Стратегическа комуникация и публична дипломация, насочени към защита на националната сигурност и противодействие на дезинформацията и хибридните заплахи.
Проф. Георги Фотев посочи, че документът е абсолютно необходим. Той подчерта, че сме навлезли във време на радикални, безпрецедентни трансформации на обществото.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text