site.btaСтотици гости събра концерт на клавирен квинтет в Казанлък
Класически концерт на български музиканти от световна величина събра стотици гости в залата на Исторически музей „Искра“ в Казанлък. Клавирният квинтет в състав Ангелина Абаджиева (цигулка), Кремена Оксенкруг (цигулка), Румен Цветков (виола), Александър Сомов (виолончело) и Надежда Цанова (пиано). Виртуозите изправиха на крака казанлъшката публика и получиха нестихващи аплодисменти, изпълнявайки Клавирен квинтет оп.34 от Йоханес Брамс и Клавирен квинтет оп.44 от Роберт Шуман.
Събитието беше част от програмата на 30-те Чудомирови празници, а в залата присъстваха представители на културни институти, на местната администрация, дейци на културата, общественици, граждани.
Цигуларката Ангелина Абаджиева е лауреат на конкурса “Паганини” в Генуа и концертмайстор на филхармонията в Кьолн. Работила е и като концертмайстор в Майнцкия театър, “Метропол театър" – Берлин и радио WDR в Кьолн, където е поканена да се включи в Златния фонд на радиото, записвайки като солист на радио оркестър под диригентството на Хелмут Фрошауер.
Кремена Оксенкруг е професор по цигулка в Кралската консерватория в Монс (Белгия), с активна концертна дейност в цяла Европа. От 2021 работи като директор на Симфоничен Оркестър Сливен, за което е отличена с “Кристална лира” 2022 и “Музикален мениджър на годината” 2022.
Виолистът Румен Цветков живее в Испания и е професор по виола в консерватории в Испания и Нидерландия, както и в Нов български университет в София. Той е соло виола на Симфоничния оркестър на Испанската кралска опера във Валенсия, по лична покана на един от най-изтъкнатите диригенти в света - маестро Зубин Мета.
Александър Сомов е българският виолончелист, покорил световните сцени от Лондон, където още през 1998 става първият източноевропейски носител на Златния медал, най-високата награда на „Гилдхол скул”. Александър Сомов е канен постоянно като гост водач на виолончелите в Лондонската филхармония, а в момента е соло челист на Страсбургската филхармония и професор в Академията на Страсбург. Редовно провежда майсторски класове в София, Страсбург, Рингамала (Швеция) и Флен (Франция).
Надежда Цанова е концертиращ солов пианист с редица изяви в Европа, САЩ, Азия, участва и в множество музикални проекти. За поредна година тя е номинирана в конкурса на предаването "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" на Българското национално радио за Музикант на годината в класическите жанрове за 2023 г. В предходното му издание тя печели наградата в категория “Активна творческа дейност”.
В този състав музикантите свирят за пръв път, като произведенията бяха представени на 28 март в зала „Сливен“. Наричам този квинтет “dream team” (отбор – мечта), каза за БТА Надежда Цанова, която е родом от Казанлък. Произведенията Цанова определи като “мащабни и титанични”. Според нея това са едни от най-красивите камерни творби, писани за такъв състав. В залата на ИМ „Искра“ пианистката свири на рояла на именития композитор Петко Стайнов.
Предстои програмата да бъде изпълнена в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ в столицата.
/БЗ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text