site.btaИзпит за придобиване на сертификат за владеене на български език като чужд организира училище „АБВ“ в Хелзинки
Дружеството на българите „Клуб България“ в Хелзинки и Софийски университет „Свети Климент Охридски“ в София сключиха съвместен договор, според който Българското неделно училище „АБВ“ се учредява като административен център за провеждане на дистанционни изпити за ниво на владеене на български език като чужд. Това споделят чрез официалния си сайт от Българско неделно училище „АБВ“, разположено във финландската столица.
Сертифицирането на езиковите умения ще бъде според нивата на Европейската езикова рамка – А1, А2, В1, В2, С1, С2, а придобитият документ – сертификат, удостоверяващ нивото е безсрочен и има международна валидност.
От Българско неделно училище „АБВ“ в Хелзинки съобщават, че изпитът е двукомпонентен, съдържа писмена и устна част и се провежда дистанционно чрез платформата Скайп пред комисия от Софийски университет „Свети Климент Охридски“. По време на изпита учениците са настанени пред лаптопи в класни стаи в сградата на училище Маттлиденс в Хелзинки.
Според описаните изисквания, минималната възрастова граница за явяване на сертификационен изпит за определяне на ниво на владеене на български език за ученици от Български неделни училища е както следва:
– за ниво В1 – 13 години
– за ниво В2 – 14 години
– за нива С1 и С2 – 18 години
Първата предложена изпитна дата от страна на училищното ръководство е 14 април 2024 г. (неделя), като за да се състои изпитна сесия е необходимо минимум шестима ученици да заявят участието си в нея.
Екипът на училището допълва, че за явяването на изпит има и такса в размер на 105 евро за ученици на Българско неделно училище „АБВ“ в Хелзинки и 200 евро за външни кандидати. Таксата следва да бъде заплатена предварително чрез превод към Софийски университет „Климент Охридски“, поради тази причина заявки за първата изпитна дата ще се приемат до 9 март 2024 година (събота).
Както БТА писа, Българско неделно училище „АБВ“ е създадено във Финландия по инициатива на Дружество на българите „Клуб България“ и е включено в Списъка на българските неделни училища в чужбина на българското Министерство на образованието и науката. Училището предлага обучение по български език и литература, история и география на България, както и допълнителни часове по интердисциплинарния предмет „Бит и култура“, по време на който учениците изучават български народни танци, традиции и обичаи.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text