site.btaПоетесата и писателка Надежда Радулова гостува на Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ в Сиатъл
Поетесата и писателка Надежда Радулова гостува онлайн на Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ при Българския център за култура и наследство в Сиатъл. В своята група във Фейсбук от „Глаголницата“ споделиха запис на срещата с авторката на романа „Тук живее Йожи“.
Разговорът бе воден от Даниела Иванова-Найберг, която е основател на Обществото за поезия и литературна проза. В личния си профил в социалната мрежа тя изказва благодарност към Надежда Радулова и отбелязва, че в онлайн срещата са се включили и Албена Цанкова (съкоординатор на електронната платформа на „Глаголницата“), и поетът Азиз Таш.
„Благодаря за насладата от разговора“, допълва Даниела Найберг.
От Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ представиха по-рано и кратка биография на поетесата и писателка:
Надежда Радулова е доктор по сравнително литературознание (Софийски университет „Св. Климент Охридски). Пише, редактира, превежда поезия и проза от английски език, преподава. Авторка е на шест стихосбирки, между които награждаваните „Алби“ (2000 г.), „Когато заспят“ (2015 г.) и „Малкият свят, големият свят“ (2020 г.), както и на романа „Тук живее Йожи“ (2023 г.). Радулова е носителка на наградите за поезия „Иван Николов“ и „Николай Кънчев“, както и на наградата за литературен превод на Съюза на преводачите в България и наградата за превод от английски език „Кръстан Дянков“. Нейни книги са издадени в Германия (Kleine Welt, Grosse Welt, 2023, превод Henrike Schmidt) и в Румъния (Femeia din casa de la colt, 2022, превод Лора Ненковска и Claudiu Komartin).
Както БТА писа, през месец февруари 2024 година „Глаголницата“ отбеляза своята десета годишнина с литературно четене в Aрт-студиото на Мария Апостолова в Балард, Сиатъл.
На 15 февруари 2014 г. за първи път „група ентусиасти“ се събират, за да споделят интересите си в областта на българската поезия и литература като цяло. Тогава се случва и първото „глаголатстване“ върху възможностите за провеждането на редовни поетични/литературни срещи, обсъждат се предложения за автори, заглавия, теми. В периода 2014-2019 г. дискусиите се състоят в различни библиотеки, частни домове, чайни и кафенета на Сиатъл. В периода 2020-2021 г. срещите на „Глаголницата“ се пренасят във виртуалното пространство.
Със записа от срещата може да се запознаете тук:
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text