site.btaРумънският премиер заяви, че би направил референдум за добива на злато в зоната Рошия Монтана
Румънският премиер Марчел Чолаку заяви по време на разговор с журналисти днес, че би организирал референдум, за да види дали румънците са съгласни да започне добив на злато в зоната Рошия Монтана в окръг Алба, предаде Аджерпрес.
"Аз бих направил референдум за това дали е целесъобразно да извадим златото от Рошия Монтана", каза Чолаку.
Той потвърди, че правителството очаква утре да бъде обявено решението на Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID) по делото "Рошия Монтана", което беше заведено от канадската компания "Гейбриъл Рисорсис" (Gabriel Resources) заради блокиран проект за добив на злато, и в зависимост от него ще реши какво трябва да се предприеме.
Също днес финансовият министър Марчел Болош заяви, че правителството има стратегия за преговаряне, която ще бъде приложена след обявяването на решението за обезщетението.
Той уточни, че максималната сума, поискана от инвеститора, е 6,7 милиарда долара, а минималната - "това, което са инвестирали", тоест около един милиард долара.
Болош отбеляза, че има и перспектива за "непарично решение", което може да бъде взето предвид от международния арбитражен съд. "Има възможност да не плащаме нищо, а да се осъществи експлоатацията", обясни министърът, цитиран от телевизия Диджи 24.
През юни 2017 г. канадската компания "Гейбриъл Рисорсис", мажоритарен акционер в Рошия Монтана Голд Корпорейшън, призова Румъния пред съда на Световната банка, където се позова на загуби в размер на милиарди долари, след като правителството в Букурещ реши да не позволи експлоатацията на златната мина в Рошия Монтана, напомня телевизията.
Според "Гейбриъл Рисорсис" от находището в Рошия Монтана могат да се добият 300 тона злато и 1600 тона сребро. Стойността им през 2013 г. се оценяваше на над 16 милиарда долара.
Проектът обаче предизвика широкомащабна вълна от протести през лятото на 2013 г., когато парламентът беше на път да даде зелена светлина на проекта, тъй като според екологичните организации предвиденият начин на добив - с използването на цианиди, е вреден както за околната среда, така и за населението в района. Те също така обърнаха внимание, че разширяването на мината би разрушило древни римски галерии, както и четири планински върха.
По инициатива на румънското правителство през 2021 г. зоната беше включена в Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text