site.btaЕксперти обсъждат приемането на единен финансов стандарт за приемната грижа
Приемането на единен финансов стандарт, както и на стандарт за качеството на приемната грижа обсъдиха днес експерти в Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Те дискутираха мерки за изработването и утвърждаването на устойчив модел на приемната грижа от 2025 г. Това се посочва на сайта на министерството във връзка с провелото се първо заседание на Консултативния експертен съвет в рамките проекта „Повишаване на капацитета на служителите в Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила – Компонент 1“.
В момента приемната грижа, която е уредена законодателно като мярка за закрила, се финансира по проекти с европейско съфинансиране, отбелязват от МТСП. Имаме задача да решим всички ключови въпроси, които трябва да осигурят яснота по отношение на развитието на приемната грижа, коментира заместник-министърът на труда и социалната политика Елка Налбантова. Следващото заседание на Съвета ще бъде в началото на месец март.
Социалните услуги за деца и семейства в България са се увеличили почти три пъти - от 241 през 2010 г. на 725 през 2023 г. Общо 1548 деца живеят в приемни семейства, а 4057 са настанени при близки и роднини, коментираха преди дни от „УНИЦЕФ-България“. Организацията има свой представител в Консултативния експертен съвет. В интервю за БТА в началото на годината социалният министър Иванка Шалапатова увери, че подобряване на грижата за децата е приоритет в работата на министерството през новата година.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text