site.btaКрушенията в съвременната история изследват млади художници от Варна в годишната си изложба с колажи
Изложба „Съвременна история” открива Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна. Тя съдържа колежи на ученици от художествените специалности на Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов” в града. Творбите са създадени в рамките на заниманията по интереси, които се водят от учители извън учебните програми. Ръководител на настоящия проект е преподавателят по живопис Красен Бербенков.
Това е трето издание на годишната изложба „Колаж” на НУИ, припомня Бербенков. В заниманията тази година са участвали 20 млади автори от IX, XI и XII клас. Те са разположили своите произведения в двете експозиционни нива на Зала 5 в галерията в единно решение, в което присъстват както картини, така и триизмерни елементи. Сред тях е лодка, която „потъва“ между двата етажа на помещението.
Идеята ни бе чрез съвременни форми на пластично изразяване да оформим залата на градската галерия като единно пространство като съберем цялата драма и тревожност на времето ни и да изразим нашето отношение чрез колажи, сподели учителят. Темата „Съвременна история” според него е събирателна за корабокрушения като това на кораба „Вера Су” край Камен бряг, на войните и социалните конфликти.
Младите автори използват кръглия отвор между двете нива на залата за да изобразят крушението, чийто символ е „потъващата“ лодка. Тя е инсталирана така, че едната й половина е пропаднала долу, а другата стърчи горе. Плавателният съд е взет от плажа в Аспарухово, където е стоял с години на сушата и се е разсъхнал, което го прави чудесен художествен обект, според преподавателя.
Подземното ниво на изложбата е решено като изоставено ателие във военно положение и е населено с остарели и неизползваеми обекти като куфари, калъфи, разпаднати музикални инструменти, счупени лампи и бутилки. Горният етаж е ведър и показва подводния свят с неговите морски обитатели и пособия на пътешественици, които според авторите дават връзката с живота.
Изобразителните изкуства стават част от програмата на НУИ „Добри Христов“ през 1992 г. с преподаване на предметите живопис, графика и скулптура в специалността „Изящни изкуства“, а след това се създава и направление „Рекламна графика“.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text