site.btaБългарка от Берлин колекционира парчета плат от различни държави, създава дрехи в стил авангарден кутюр
Българката Паулина Цветанова от Берлин създава дрехи в стил авангарден кутюр. Тя се придържа към „устойчивата концептуална мода“ (sustainable concept fashion) – използва парчета плат, които иначе, ако се изхвърлят, замърсяват природата. Следва и принципа „нулев отпадък“ (zerowaste), пише сайтът BG Voice.
Дрехите ѝ са унисекс – могат да се носят и от двата пола, в един размер са и са за всеки сезон. На нейните модни шоута дефилират и хора на инвалидни колички. „Така искам да напомня, че модата е за нормални хора, а не само за суперслаби модели“, казва тя.
Паулина Цветанова е родена в Пловдив, заедно с близначката си Йоана. Двете обожават да шият дрехи на куклите си Барби, а Паулина пише стихове и мечтае да стане кутюриер – дизайнер на висша мода.
Тя завършва заедно със сестра си Немската гимназия в Пловдив, имат и немски дипломи и тръгват към Берлин. Заминаването е предизвикано и от надеждата, че откъсвайки се от традиционната си среда, ще се справи с анорексията, от която страда. Разболява се, когато е на 12 години и двете със сестра ѝ са модели. Просто престава да се храни.
„Най-дълбоката ми криза беше около 21 – 22 години. При ръст 170 см тежах 30 килограма – разказва тя. – Ходех по клиники в Германия, но нищо не се промени, а лекарите не ми даваха никакъв шанс да оцелея. В един момент си казах, че помощта трябва да дойде отвътре. Реших да кача килограми и се прибрах в България за 3 месеца. Сега тежа 63 кг, но не ми пука за няколкото килограма в повече...“, споделя Паулина.
В Германия изпада в тежко положение – без пари и без помощ от близки. Налага ѝ се да работи на пет места. В университета във Фрайбург тя завършва три магистратури по „История на изкуството“, „Философия“ и „Християнска археология“.
Дипломира се на 24 години и до 31-вата си година работи като куратор галерист, също и в издателство за приложни изкуства и в леярна за бронзови и алуминиеви скулптури. „Когато бях на 31 г., имах проблеми в работата и си казах: „Тая няма да я бъде, да съм на договор“, споделя тя.
Първоначално брандът ѝ „Paulina’s Friends“ е концептуален магазин за изкуство, дизайн и винтидж мода и е в мол в Берлин. Излага творбите на други артисти, а винтидж модата избира от пазарите в Париж, където сестра ѝ се премества да живее, влюбва се във французин и остава.
Брандът „Paulina’s Friends“ вече е част от седмиците на модата в Ню Йорк, Париж, Берлин, Амстердам, Ротердам и Хелзинки. Тази година ѝ предстои да покрие „Големите 4“ (Париж, Ню Йорк, Лондон и Милано), като участва и в седмиците на модата в Милано и Лондон. Планира и участия в Токио и иска да участва и в Сеул, където ценят подобна нестандартна мода.
Обиколила е 40 страни в Европа, Америка и Азия, и отвсякъде носи парчета плат, които включва в тоалетите си. Това добавя нов, културологичен елемент в дрехите ѝ. През февруари заминава за Сингапур, Малайзия, Камбоджа, Бали, Тайланд и Виетнам, като от всяка държава ще донесе по парче плат за следващите си колекции.
Издала е и четири книги. В първата пише защо трябва да оставим живота си на случайността. Издадена е и на български език със заглавие „За щастието от случайността“. Предстои да излезе книгата „Един куфар, пълен с платове. Един куфар, пълен с мечти. Един куфар, пълен с Родина“, в която представя проекта си – колекционирането на парчета плат от всяка държава за колекциите ѝ.
Цялата ѝ история вижте тук.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text