site.btaЦел е не само гарантиране на възстановяването на Солаковия хан, но и популяризирането на българското културно-историческо присъствие в Букурещ, каза Мария Габриел
Нашата цел е не само гарантиране на възстановяването на Солаковия хан, но и бъдещото му предназначение да съхрани българския исторически елемент на сградата и да даде възможност за популяризиране на българското културно-историческо присъствие в румънската столица. Това каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел по време на днешния парламентарен контрол.
Съхраняването на сградата на Солаковия хан в Букурещ, както и на други обекти на територията на Румъния, свързани с българската история, е трайно и приоритетно направление на работата на Министерството на външните работи (МВнР), респективно и на посолството на България в Букурещ, каза Габриел.
Министърът посочи, че собствеността на Солаковия хан е реституирана през 2003 г. на четирима наследници, но до 2019 г. те не са предприели необходимите действия за поддържане и укрепване на сградата, която още през 1997 г. е била включена от Община Букурещ в националния план за реставриране. Сега сградата е в тежко аварийно състояние. Около нея има предпазна ограда с цел безопасно преминаване на пешеходци. Състоянието на фасадата и декорацията в нея е критично, отбеляза Габриел. По думите ѝ след направената последна проверка на 1 януари т.г. от българското посолство е установено, че по обекта не се работи.
През 2019 г. Общинският съвет на Букурещ приема решение за отчуждаване на сградата, като в момента едноличен собственик е Общината, обясни Габриел. През 2020 г. местната власт е заявила, че сградата е приоритет. Заявената от кмета на румънската столица цел е да възстанови сградата и да я превърне в Общински културен център. През 2022 г. не са извършени никакви действия за укрепване на зидовете на сградата, посочи тя. Габриел заяви, че българското посолство е в постоянен контакт с общинската власт в Букурещ и настоява за ускоряване на започването на ремонта на сградата.
Посолството ни е предложило създаването на български кът в сградата на Солаковия хан след заврършване на ремонтно-възстановителните работи и началото на дейността на Общинския културен център, каза Габриел. По думите ѝ през февруари кметът на Букурещ е обявил, че дейностите по консервацията и реставрацията на сградата ще започнат през март 2024 година.
Солаковият хан носи името на двама предприемчиви братя Солакоглу от Свищов. През 1859 г. те построяват имота с търговска цел - фабрика за макарони, но през годините мястото се превръща в подслон за българските революционери имигранти в Румъния. Именно там, в мелницата на хана в двора, през 1868 г. Христо Ботев и Васил Левски преживяват заедно една изключително студена зима, а на първия етаж на хана, в печатницата, Любен Каравелов издава вестниците "Свобода" и "Независимост" и списание "Знание".
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text