ОБЗОР

site.btaС близо 57 процента е поевтинял природният газ в България за една година

С близо 57 процента е поевтинял природният газ в България за една година
С близо 57 процента е поевтинял природният газ в България за една година
Снимка: Пиксабей

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди днес цена на природния газ от 77,60 лева за мегаватчас (MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

Година по-рано - на 1 януари 2023 г., КЕВР утвърди цена на природния газ от 179,33 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това означава, че този период цената на синьото гориво се e понижила с 56,73 процента.

Ето как се променяше цената на природния газ у нас, продаван от "Булгаргаз", през 2023 година:

На 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ от 179,33/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Тогава от регулатора обясниха, че в ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB) на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Към онзи момент тези количества покриват около 27 процента от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво. След организиране на тръжна процедура за цялата 2023 г., "Булгаргаз" е сключил за януари три договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона. Дружеството е сключило и договор за доставка на природен газ на вход на българската газопреносна мрежа. В ценовия микс за месеца общественият доставчик e включил и количества природен газ от подземното газохранилище (ПГХ) "Чирен", допълниха от КЕВР.

На 1 февруари КЕВР утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 124,34 за MWh. Утвърдената цена беше с 31 на сто по-ниска от тази за януари. От регулатора обясниха, че основен фактор за това е намалението на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища. Снижаването на борсовите котировки тогава даде възможност общественият доставчик виртуално да нагнети в хранилището в Чирен природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества. В резултат на това бе намалена цената на синьото гориво от Чирен, което е ценообразуващ елемент в общия микс, и бе постигнато снижаване на крайната цена за февруари.

На 1 март регулаторът утвърди цена на природния газ за март от 106,74 лева за MWh. Утвърдената цена бе с над 14 процента по-ниска от цената за февруари. От КЕВР се обосноваха, че основен фактор е намалението на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища. Поради намаленото прогнозно потребление на природен газ за март, "Булгаргаз" е включил в ценовия микс по-малки количества от добив от хранилището в Чирен, в сравнение с предварително планираните. Понижаването на борсовите котировки през февруари е дало възможност на обществения доставчик да продължи виртуално да нагнетява природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества. В резултат на това е намалена цената на синьото гориво от Чирен, което е ценообразуващ елемент в общия микс, и е постигнато снижаване на крайната цена за март. В ценовия микс за месеца общественият доставчик бе включил и количества природен газ от добив от ПГХ "Чирен".

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за април от 98,16 лв. за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Утвърдената цена бе с 8 процента по-ниска от тази за март. Основен фактор за по-ниската цена тогава беше устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища. Понижението в цената на природния газ е благоприятен фактор за всички потребители и може да създаде предпоставки за запазване на цената на топлинната енергия от 1 юли, посочиха от КЕВР.

На 1 май КЕВР утвърди цена на природния газ от 77,55 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Утвърдената цена бе с 21 процента по-ниска от априлската. Основен фактор за това бе устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари и по-ниското потребление, обясниха от регулатора.

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за юни от 65,82 лева за мегаватчас - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Тази цена бе с 15,20 процента по-ниска от тази за май. Според КЕВР основен фактор тогава бе устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари и по-ниското потребление. Регулаторът установи по това време, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от два различни източника за доставка. В ценовия микс за юни е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 70,3 на сто от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво. След организиране на тръжна процедура, "Булгаргаз" е сключил за юни един договор за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговец от региона. Договорът е при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане, допълват от КЕВР.

На 1 юли КЕВР утвърди цена на природния газ за юли от 60,58 лева за MWh - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Тази цена бе с 8 процента по-ниска от юнската. По време на откритото заседание по темата, което се проведе на 28 юни, председателят на КЕВР Иван Иванов каза, че това показва полезността на договора, който България има с Азербайджан. "Това служи буквално като котва за цената, тъй като тя не зависи от ТТФ (TTF - газовия хъб в Нидерландия - бел. ред.)", заяви тогава Иван Иванов.

През август цената на природния газ стана 59,67 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Тя бе с 1,4 процента по-ниска цена спрямо тази от юли. От КЕВР установиха, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от два различни източника за доставка. В ценовия микс за август е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB - Ай Джи Би), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 74,66 процента от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.

През септември обаче КЕВР утвърди с около 6 процента по-скъп природен газ спрямо август. Тогава цената стана 63,35 лева за мегаватчас. От регулатора изтъкнаха, че по-високата цена се дължи на сериозното повишение на борсовия индекс "TTF - месец напред", чиято стойност за септември бе с 19 на сто по-висок от този за август. "Индексът, който е ценообразуващ елемент за формиране на регулираната цена на природния газ, през последните седмици превиши 44 евро/MWh и независимо че през последните дни на август той спадна, ценовите изменения пряко се отразиха върху утвърдената от КЕВР цена", отбелязаха от регулатора.

През октомври цената се понижи с 4,6 процента в сравнение с предходния месец. На 1 октомври КЕВР утвърди цена от 60,41/MWh. Регулаторът установи тогава, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка. В ценовия микс за октомври е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" /IGB/, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриваха 47,72 на сто от потреблението за месеца и имаха ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво. "Булгаргаз" бе подписал за октомври и два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.

КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември от 82,12 лв. за мегаватчас - с близо 36 на сто по-висока от октомврийската. Към онзи момент общото прогнозно количество за вътрешния пазар бе осигурено от четири различни източника за доставка. В ценовия микс за ноември бе включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB) от Азербайджан. Тези количества покриваха 35,64 на сто от потреблението за месеца и имаха ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво. От КЕВР допълниха, че "Булгаргаз" бе сключил за ноември три договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за ноември - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, обясниха тогава от регулатора.

Природният газ обаче поскъпна с 6,5 процента през декември. Тогава Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за декември от 87,50 лв./MWh (мегаватчас), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от четири различни източника за доставка. В ценовия микс за декември е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 31,76 процента от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво. "Булгаргаз" бе подписал за декември два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от добив от ПГХ "Чирен". Неговата цена се формира от цената на придобиването, като е отчетено и същественото влияние на извършвания виртуален добив/нагнетяване през периода 1 ноември 2023 г. - 30 ноември 2023 г.

В последния работен ден за 2023 г. стана известно, че към 29 декември "Булгаргаз" очаква окончателно предложената цена на природния газ за януари да бъде с около 11 процента по-ниска от действащата през декември. Директорът на дирекция "Търговия с природен газ" в "Булгаргаз" Веселин Синабов на откритото заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране посочи, че цената през януари се очаква да бъде малко под 78 лева за мегаватчас. Според председателя на КЕВР Иван Иванов прави впечатление, че независимо, че е зимен период, когато е нормално цената на природния газ да се увеличава, тази година тя намалява. Сред причините той посочи сравнителното мекото време, но и запълнените газови хранилища в цяла Европа. Газохранилището в Чирен е запълнено с малко под 90 на сто газ, но достатъчно, за да премине есенно-зимният сезон без проблеми. "По тези две причини цената на природния газ на международните борси действително намалява", обясни председателят на енергийния регулатор. Иванов поясни, че като се изключат доставките на природен газ от Азербайджан и тези от подземното газово хранилище в Чирен, останалите са пряко свързани с цената на природния газ в индекса "месец напред" на нидерландската борса. Очевидно, че намаляването на цените там води до намаляване на цените и у нас", заяви Иванов. 

/ВЙ, ЦМ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 17:38 на 27.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация