site.btaАсоциацията на прокурорите настоява да бъдат гарантирани самоуправлението и независимостта на прокуратурата
Асоциацията на прокурорите настоява да бъдат гарантирани самоуправлението и независимостта на прокуратурата. Това става ясно от становище на организацията по повод промените в Конституцията.
Според Асоциацията Висшият съдебен съвет (ВСС) отразява единството на правораздавателна, обвинителна и разследваща функция, изпълнявани съответно от съдилища, прокуратури и следствени органи, които заедно осъществяват съдебната власт.
Преструктурирането на съдебната власт със заличаването на този орган в настоящия му вид и заместването му с два нови органа представлява изменение на формата на държавно управление, което е извън правомощията на обикновено Народно събрание.
Асоциацията предлага целите на реформата, свързани с осигуряване на ненамеса между магистратските съсловия, да бъдат търсени с не толкова радикални промени, като например с промяна в правомощията на Пленума и колегиите на ВСС.
Асоциацията иска да бъде въведен "антиблокиращ" механизъм, който да предотвратява кризи в съдебната власт, породени от неизбирането в срок на членовете на съответните съдебни органи от квотите на Народното събрание. Тя предлага конкретни изменения в разпоредбите, свързани с конституционната структура и правомощия на прокуратурата и компетентността на главния прокурор.
Становището набляга на необходимостта Народното събрание да осигури на обществените дебати и работата върху текстовете достатъчно време и внимание.
Днес в 15:00 часа в парламентарната Комисия по конституционни въпроси ще проведе обществено обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text