Турнир на УЕФА Лига Европа

site.btaУест Хям записа рекорден 17-и пореден мач в Европа без загуба, Аталанта е с пълен актив в група D

снимка: АП

Английският Уест Хям постигна втора победа в груповата фаза на Лига Европа, след като се наложи с 2:1 при гостуването си на Фрайбург. Така лондончани увеличиха серията си в Европа на рекордната за британски клуб със 17 мача без поражение. Лукас Пакета в 8-ата минута и Найеф Агер в 66-ата гарантираха успеха на доминиращия през по-голямата част тим от Острова. Унгарският национал Роланд Шалай изравни малко след началото на второто полувреме.

Уест Хям миналата година спечели турнира Лига на Конференциите и това му гарантира участие във втория по сила турнир на УЕФА. В група А на турнира лондночани имат 6 точки, а германците продължават с 3.

"Не беше един от най-добрите ни мачове, определено беше трудно за нас днес. Но имаме 6 точки от два мача и това разбира се, е много добър старт", заяви доволният халф на победителите Джеймс Уорд-Праус.

Първото попадение на Пакета дойде още преди да са изминали 10 минути и Джарод Боуен с центриране от дясно го изработи. Мохамед Кудус малко след това първо уцели страничната греда, а след това принуди вратаря на Фрайбург Ноа Атуболу да спасява. Пакета вкара втория си гол в 15-ата минута, но съдиите видяха засада.

Германците подобриха играта си след почивката и малко по-късно Шалай изравни с добавка, след като топката се отби в напречната греда, вратарят Лукаш Фабиански в последствие блокира първия изстрел на Лукас Кюблер, но топката отиде у Шалай и той вкара.

Домакините също удариха греда чрез Килиан Силдилия в 58-ата минута, но само 8 по-късно Уест Хям нанесе своя удар. Агер вкара с глава след центриране на Уорд-Праус от ъглов удар. В последните минути на мача Боуен можеше да реализира и трети гол.

Изненадващо в другата среща от групата Олимпиакос (Пирея) изпусна победата срещу сръбския Бачка Топола и след като водеше с 2:0, трябваше да преглътне 2:2. Гостите от Гърция останаха 10 на терена заради червения картон на Андре Ндой в 71-ата минута, което помогна на Милош Пантович да изравни в 90-ата.

Брайтън запази надеждите си за класиране, измъквайки 2:2 при гостуването на Олимпик Марсилия. За отбора на италианския мениджър Роберто де Дзерби това е първа точка от два мача. Французите поведоха с 2:0, но късна дузпа на Жоао Педро в 88-ата минута оформи крайното равенство. Тарик Лампти беше съборен в наказателното поле, за да бъде отсъдена дузпата.

Шансел Мбемба откри резултата за домакините в 19-ата минута, а Жордан Верету удвои минута по-късно. Брайтън бяха щастливци да не пуснат още голове до края на полувремето и в началото на второто. Но Паскал Грос върна едно попадение в 55-ата минута. И макар домакините, водени от Дженаро Гатузо, да контролираха мача, две минути преди края те бяха наказани с точно изпълнената дузпа от Жоао Педро. В другата среща от потока АЕК (Атина) стигна до точката за 1:1 с Аякс благодарение на гол на Домагой Вида с глава 15 минути преди края на срещата. Стивън Бергвайн даде аванс на гостите в 30-ата минута от дузпа.

В група С всички отбори станаха с по 3 точки след домакински победи с по 2:1. Бетис надви Спарта (Прага), а кипърският шампион Арис (Лимасол) пречупи шотландския Рейнджърс.

В група D Аталанта постигна най-важната си победа в групата, надделявайки с 2:1 над Спортинг (Лисабон) като гост и вече има пълен актив. Спортинг и австрийският Щурм (Грац), който победи с 1:0 Ракув (Полша), са с по 3.

класиране: АЕК (Атина) - 4 точки, Марсилия и Аякс по 2, Брайтън - 1

Група С: Бетис (Испания) - Спарта Прага (Чехия) 2:1 Арис Лимасол (Кипър) - Глазгоу Рейнджърс (Шотландия) 2:1 класиране: Спарта Прага - 3 (4:4 голова разлика), Арис - 3 (4:4), Бетис - 3 (2:2), Глазгоу Рейнджърс - 3 (2:2) Група D: Спортинг (Лисабон, Португалия) - Аталанта (Италия) 1:2 Ракув Ченстохова (Полша) - Щурм Грац (Австрия) 0:1 класиране: Аталанта - 6, Спортинг Лисабон и Щурм Грац по 3, Ракув Ченстохова - 0

Към 02:12 на 28.08.2024 Новините от днес