site.btaХристо Христов остана на 4-о място в категория до 109 кг на Световното първенство по вдигане на тежести

Българският щангист Христо Христов остана на 4-о място в крайното класиране на Световното първенство по вдигане на тежести в Рияд (Саудитска Арабия) в категория до 109 кг. Христов направи двубой от 392 кг (181 кг в изхвърлянето и 211 кг в изтласкването), което не му стигна за медал. Иначе малка утеха за варненския тежкоатлет е, че той взе сребърно отличие в първото движение – изхвърлянето. При това положение той дублира постижението си от Ташкент (Узбекистан) през 2021-а година, когато отново беше на 4-о място.

Световен шампион стана Акбар Джураев от Узбекистан с резултат от 415 кг в двубоя (189 кг; 226 кг), а успехът на бившата съветска република беше подкрепен и от второто място на сънародника му Руслан Нурудинов с резултат 407 кг в двубоя (180 кг; 227 кг). Бронзов медал взе Дадаш Дадашбайлъ (Азербайджан) – 403 кг (180 кг; 223 кг).

Европейският шампион в същата категория от Тирана 2022-а година направи по един неуспешен опит в двете движения, но в самото начало стартира много добре. Той заяви 176 кг и ги вдигна, след което направи същото и с втората тежест на 181 кг. При третия опит на 184 кг обаче не успя, но провал на азербайджанеца Дадаш Дадашбайлъ на същата тежест медалът в движението беше ясно, че е за България. Акбар Джураев от Узбекистан взе златото и тук.

Второто движение при завръщането на Христов не беше така убедително. След като мина през 205 кг и 211 кг в първите два опита, при третия той не се справи с 215 кг и така надеждите за медал в двубоя останаха илюзорни. Азербайджанецът Дадашбайлъ вдигна при втория си опит 218 кг и така той взе аванс в тази надпревара.

Това беше последното българско участие на Световното първенство в Рияд, а делегацията ни се прибира в София само с два "малки" медала  от движенията – на Божидар Андреев в изтласкването и днес на Христов.

Към 12:33 на 24.07.2024 Новините от днес