site.btaСлед пълен с контузии и провали сезон, шесткратният световен шампион Марк Маркес е готов да възстанови кариерата си на пистата "Силвърстоун"

снимка: АП

В мотоциклетизма една стара максима, че за да завършиш първи, първо трябва просто да завършиш и шесткратният световен шампион в клас Мото GP Марк Маркес (Испания) го знае много добре. През тази година той все още няма завършен старт от Гран При, но се е фокусирал да промени тази тенденция през уикенда на пистата "Силвърстоун".

В сезон на катастрофи, контузии и отсъствия, испанският състезател на Хонда за последно спечели през септември 2021-а. Той се върна към точките в съботните спринтове, но доста оскъдни 15-о място и 19-и в общото класиране. Маркес пропусна пет от осем Гран При-старта.

"Идвам на Силвърстоун с идеята да намеря основната линия на правилното провеждане на едно състезание. Не искам да преувеличавам, не искам да правя луди неща. Работата е там, че хората казват: Не поемайте риск. Но честно да ви кажа, дори последният пилот на стартовата решетка на MotoGP поема риск. Трябва да се борите, защото всички са супер бързи и супер добри в кралския клас. Трябва да възстановя самочувствието си, трябва да намеря начин. В Асен (Нидерландия) това беше един от най-трудните моменти в кариерата ми от психическа гледна точка. Така че сега е време да възстановя баланса в себе си. Понякога трябва да подходиш по различен начин към състезанията и да се опиташ да бъдеш малко по-спокоен и да се опиташ да завършиш повече състезания“, добави той.

Испанецът каза, че се е възстановил от фрактура на ребро и контузия в глезена и е в добро психическо състояние. Макар австралийският шампион от 1987-а година Уейн Гарднър да го призова да се пенсионира и да напусне пистата.

"Аз съм голям фен на Маркес, винаги го подкрепям, но ако се върне, ще стане по-зле. Ще се нарани доста сериозно. Защото моторите се промениха, състезателите са много по-млади и по-динамични".

"Уважавам мнението на ветерани и легенди, но аз съм боец и никога не се предавам. Вярно е, че имах много контузии, но вече се чувствам здрав. Сега ще видим дали съм по-бърз от преди", завърши опитният испански пилот.

След осем кръга от световния шампионат в MotoGP начело в генералното класиране е Франческо Баняя (Италия) с мотор Дукати със 194 точки, пред Хорхе Мартин (Испания) със 159 и Марко Бецеки (Италия) със 158.

Към 04:31 на 24.07.2024 Новините от днес