site.btaБългария си тръгва само с точка от Литва срещу останалия с 10 футболисти отбор на домакините

снимка: АП
Квалификации за Европейско първенство 2024 – среща от 3-ия кръг в група G:
Литва – България                        1:1 (0:0)
Голмайстори: 1:0 Едвинас Гирдвайнис 15, 1:1 Марин Петков 27
Червен картон: Юстас Ласицкас (Литва) – 17-а минута
Жълти картони: Гитис Паулаускас (Литва), Георги Русев (България)
Главен съдия: Якоб Aлександър Сундберг (Дания)
Помощници: Виктор Скюте и Дениз Юрдакул (Дания)
ВАР-съдия: Йохем Камфиюс (Нидерландия)
Стадион: „Дариус и Гиренас“: 14 000 зрители

Състави:

Литва: Евдинас Гермонтас, Юстас Ласицкас, Рокас Лекиатас, Едвинас Гирдвайнис, Маркас Бенета (78 – Артемиюс Тутиешкинас), Модестас Воробьовас, Овидиус Вербицкас (46 – Клаудиус Упстас), Дейвидас Шешплаукис (21 – Пиюс Шервис), Гвидас Гинейтис, Елигиус Янкаускас (78 – Гратас Сиргедас), Фьодор Черних (38 – Гитис Паулаускас)

България: Иван Дюлгеров, Патрик-Габриел Галчев (81 – Йоан Стоянов), Валентин Антов, Алекс Петков, Марин Петков, Илия Груев, Ивайло Чочев, Станислав Шопов (46 – Иван Йорданов), Спас Делев (46 – Никола Илиев), Мартин Минчев (63 – Илиан Стефанов), Кирил Десподов (74 – Георги Русев)

Българският национален отбор по футбол завърши само 1:1 при гостуването си на Литва в третия си мач от Европейските квалификации. Това е първа точка за тима в кампанията и първи гол на сметката на "трикольорите".

Едвинас Гирдвайнис откри за домакините, а Марин Петков изравни за България. Литва игра с 10 човека от 17-ата минута, но с много жертвоготовност и себераздаване успя да спечели една точка.

Срещата премина почти изцяло под доминацията на българския отбор, а събитията се разиграваха в половината на домакините. Българският тим изпълни цели 19 ъглови удара, контролираше топката в 62 процента от времето, но това се оказа недостатъчно за успеха. За Марин Петков това е втори гол за България в седем мача до момента и първи за националния ни отбор в актуалната квалификационна кампания.

Селекционерът на България Младен Кърстаич изненада не само с двамата дебютанти в стартовите 11, но и с променената схема. Той започна с 3-4-3 като Илия Груев от Вердер (Бремен) беше преместен като ляв централен защитник.

Домакините можеха да открият резултата още в 3-ата минута, когато Янкаускас проби от ляво след грешка на българската защита, но Гирвайнис се размина с топката. В ответната атака българите пропуснаха да застрашат вратата на Гертмонас, след като Спас Делев изведе добре Мартин Минчев, но нападателят на Спарта (Прага) се забави и ударът му беше блокиран.

Българският тим бъркаше при изнасяне и контрола на топката в средата и една такава ситуация доведе до гол в вратата на Дюлгеров. Защитникът Едвинас Гирдвайнис посрещна топката с крак пред Алекс Петков, топката се отби в страничната греда и влезе във вратата. Но само две минути по-късно събитията на терена придобиха друг развой. Кирил Десподов изскочи зад гърба на защитата на домакините и Юстас Ласицкас го събори с ръка, което му костваше и отстраняване с директен червен картон.

Българите вдигнаха оборотите и в 21-ата минута Кирил Десподов удари греда от малък ъгъл при атака с Патрик-Габриел Галчев от дясно. В 27-ата минута отново капитанът на България проби от дясно, елиминира двама и стреля, но трети литовец с глава извади в ъглов удар. При този ъглов удар се стигна и до равенството в резултата – 1:1 благодарение на мощния удар на Мартин Петков. Крилото на Левски получи късо подаване от Станислав Шопов и с отсечен удар прониза Гертмонас.

В 32-ата минута Десподов получи добра топка в наказателното поле, опита да прехвърли вратаря, който обаче изби в поредния корнер. Две минути преди края на първото полувреме Шопов отново беше много близо да направи асистенция, след като финтира двама литовци и изведе Спас Делев на голова позиция. Изстрелът на опитния нападател обаче беше спасен от Гертмонас с крак. Отново масивният вратар на домакините спаси при топовния изстрел на Илия Груев в добавеното време на първата част.

Българският състав започна активно и второто полувреме, пренасяйки от първата му минута действията пред вратата на Гертмонас.

В 55-ата минута Десподов пропусна да стреля, а в 60-ата Никола Илиев проби и подаде успоредна топка, но вторият капитан Гирвдайнис изчисти с глава. В 67-ата минута пък домакините отговориха с опасен изстрел на Упстас от фаул.

Опитите на българите продължиха и в последните минути, като Георги Русев, Ивайло Чочев и Никола Илиев, но защитници застанаха с телата си пред вратата. В 89-ата отново Чочев получи топката на дъгата, но ударът му мина встрани от гредата.

Към 16:17 на 18.05.2024 Новините от днес